=

Itt kereshet szakembereink között.


KÉRDEZZEN TŐLÜNK

Szenvedély vagy szenvedés?
KONCZ-KANYÓ GABRIELLA
KONCZ-KANYÓ GABRIELLA
- 2017. 03. 08. 15:09

szék.jpg

 Az elmúlt hetekben gondolom sokan nyomon követték a „Magyarok a világ nyolcezresein” expedíció sikereit és kudarcait. Sajnos az utóbbiból volt több, ugyanakkor el kell ismerni, ez emberfeletti teljesítmény. Ha jobban belegondolunk, akkor minden extrém sport emberfeletti erőt (testi, lelki) kíván, felmerül tehát a kérdés: miért csinálják?

 George Malloryt, egy korai 20. századi hegymászót megkérdezték egyszer, hogy miért is mászik hegyeket? A híres válasz így hangzott: „mert ott vannak”. Ugyanígy megkérdezhetnénk a most hazatért Erőss Zsoltot és az expedíció tagjait is, hogy miért? Talán a válasz nem teljesen helytálló, de mégis rávilágít egy fontos tényre: sokszor maguk a mászók sem tudják, hogy miért is csinálják ezt pontosan.

George Loewenstein (aki közgazdász és pszichológus) a hegymászás kihívásait a hasznosság elméletének tükrében vizsgálta. Ez egy sztenderd közgazdaságtani elmélet, miszerint az emberek azért csinálnak egy-egy dolgot, mert örömöt/kielégülést/élvezetet lelnek benne. Ez így elég egyszerűen hangzik, viszont nyilván nem feltétlenül így van.

Fontos leszögezni, hogy a hegymászás nem egyenlő az „egyszerű hátizsákos túrázással”. Gondolhatnánk, hogy a fantasztikus látványért, friss levegőért, hamisítatlan, érintetlen helyek látványáért már megéri megmászni egy 6-7000-res, vagy akár egy 8000-res csúcsot is. A valóság azonban ennél sokkal sötétebb.
Loewenstein meglepő eredményei azt mutatják, hogy a mászók alapvetően nem élvezik a hegymászást, sőt, néha elegük van, utálják. 
Az előkészületek általában hosszúra nyúlnak és monotonná válhatnak. Nem mellesleg szponzorokat kell gyűjteni, ez a mostani gazdasági helyzetben még egy hírnevet szerzett expedíció esetében sem lehet könnyű. Aztán a hegyre érve el kell kezdeni az akklimatizációt, tűrni kell az időjárás változékonyságát, a kiszolgáltatottságot és sokszor az unalmat. Több interjú és napló alapos tanulmányozása után a kutató azt a következtetést vonta le, hogy a hegymászók többnyire boldogtalanok. Ez talán meglepő, de gondoljunk arra, hogy mennyi mindent áldoznak fel, elveszít(het)ik társaikat és kockára teszik a saját életüket is.

A kutató eredményei megcáfolják azokat az elméleteket, miszerint a csúcsra való feljutás sikere kárpótol minden elszenvedett frusztrációért, ill. hogy utólag visszatekintve már nem is tűnik olyan kellemetlennek az egész expedíció - az eredményei szerint nagyon is jól emlékeznek, hogy pontosan milyen volt a mászás.

A legérdekesebb azonban az, hogy mindez nem csak a hegymászókra igaz, hanem az összes olyan emberre, aki extrém sportot űz, sőt, azokra is, akikre igaz a 'workaholic' kifejezés. Ők nagyon sok időt és energiát ölnek olyan dolgokba, amelyeket nem feltétlenül nevezhetünk élvezetet nyújtónak.

Nyilván közgazdasági elméletek szempontjából ezek az emberek olyan dolgokat csinálnak, amelyeknek „nincs értelme”. De ha a tények mögé nézünk, akkor az emberi motiváció egy nagyon érdekes oldala tárulhat elénk. Ez azt mutatja, hogy sokszor nem csak élvezetet keresünk, hanem a boldogság és kielégülés sokkal kifinomultabb formáját, legyen az egy 8000-res csúcs meghódítása, vagy a maratoni táv teljesítése. Hiába minden racionális érv, ez számukra nem szenvedés, hanem szenvedély, amit minden tisztelet megillet.

Források:
Ben Y. Hayden, PhD.: Happiness is about more than just pleasure, in. Psychology Today (2012)

A blogbejegyzést KONCZ-KANYÓ GABRIELLA pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!


Hozzászólások:


ernest - 2019. május 16., Csütörtök 11:51

Adidas Superstar http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
Adidas Stan Smith http://www.adidasboost.us/
Off White http://www.offwhitecanada.ca/
Bape http://www.bape-hoodie.us/
Bape Jacket http://www.bapehoodie.co.uk/
Longchamp http://www.longchampbags-outlet.us/
Vibram Shoes http://www.vibram.us.org/
Pandora Jewelry http://www.pandora.in.net/
Nike Air Max http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Hydro Flask 40 OZ http://www.hydro-flask.us/
Balenciaga Bags http://www.balenciagashoes.ca/
Red Bottom Shoes http://www.redbottomsshoes.us/
Louboutin Shoes http://www.louboutintrainers.co.uk/
Mont Blanc Fountain Pen http://www.mont-blancpens.us/
Fred Perry http://www.fredperry.us.org/
Suicoke Moto http://www.suicoke.us/
Asics Kayano http://www.asicsoutlet.us/
Nike Air Max http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Cartier Love Ring http://www.cartier.us.org/
Yeezy Boost 350 V2 http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Giuseppe Zanotti Sale http://www.giuseppeshoes.us.org/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven.org.uk/
Salomon Speedcross 4 http://www.salomons.us/
Christian Louboutin http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Supreme Clothing http://www.supremes.us.org/
Kyrie 4 http://www.kyrie5-shoes.us/
Nike Air Max http://www.airmax-2019.us/
Red Bottoms http://www.redbottoms.us.com/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstock-canada.ca/
Golden Goose Shoes http://www.goldengoosesneakers.ca/
Nike Air Max 97 http://www.airmax-720.us/
Pandora Charms http://www.pandoras.us/
Mizuno http://www.mizunoshoes.org/
Yeezy Trainers http://www.yeezytrainers.co.uk/
Converse Shoes http://www.converses.us/
Ralph Lauren Outlet http://www.ralphlauren-polo.us/
Coach Bags http://www.coachbags.co.uk/
Adidas Shoes http://www.adidas-outlet.ca/
Goyard http://www.goyardcanada.ca/
Pandora Charms http://www.pandorajewelrystore.us/
Puma Rihanna http://www.pumacanada.ca/
Pandora http://www.pandoracanada.ca/
Jordan Retro 11 http://www.jordanshoesoutlet.us/
Bvlgari http://www.bvlgaris.us/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven-canada.ca/
Skechers outlet http://www.skechersshoes-outlet.us/
Goyard Handbags http://www.goyard-bags.us/
Converse Sale http://www.converse-uk.co.uk/
Steph Curry http://www.curry5.ca/
Fitflop http://www.fitflopshoes.us/
Birkenstock Sale http://www.birkenstocksandalssale.us/
NMD http://www.adidasnmdwomens.us/
Supreme Clothing http://www.supremeshirt.us/
Pandora Jewelry http://www.pandoracanadas.ca/
Bape Clothing http://www.bape.org.uk/
Salvatore Ferragamo Shoes http://www.ferragamo.in.net/
Converse http://www.conversecanada.ca/
Karen Millen Dresses http://www.karenmillendresses.co.uk/
Skechers Sneakers http://www.skechersoutlet.us/
hampion Clothing http://www.championhoodie.co.uk/
Giuseppe Shoes http://www.giuseppeshoes.us/
ED Hardy Clothing http://www.edhardyclothing.us/
Supreme http://www.supremeclothings.us.com/
Salomon Shoes http://www.salomon.in.net/
Lebron 16 http://www.lebron16.ca/
Red Bottom Shoes http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Ecco Shoes For Women http://www.eccoshoessandals.us/
Longchamp Backpack http://www.longchampbackpack.us/
Golden Goose Superstar Sneakers http://www.goldengoose-shoes.us/
Jordan 11 http://www.jordan-11.us/
Louboutin Shoes http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Off White Shirt http://www.off-white.us.org/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstockuk.org.uk/
Kate Spade Bags http://www.katespadecanada.ca/
Adidas Yeezy http://www.yeezy-supply.us/
Fila Disruptor 2 http://www.filacanada.ca/
Coach Handbags http://www.coach-bags.us/
Balenciaga Trainers http://www.balenciagas.us/
Vans Slip On http://www.vansslipon.us/
Golden Goose Sale http://www.goldengooses.us.org/
Birkenstock Outlet http://www.birkenstockoutlet.us/
Adidas Originals Ultra Boost http://www.adidasultraboost.us.com/
Longchamp Bags http://www.longchamp-canada.ca/
Asics Running Shoes http://www.asicscanada.ca/
Michael Kors Purse http://www.michaelkorspurse.us/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven.us.org/
Pandora http://www.pandorarings.us/
Balenciaga Bags http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Karen Millen Dresses http://www.karen-millen.us/
Supreme Shirt http://www.supreme-canada.ca/
KD Shoes http://www.kd11.ca/
Ferragamo Shoes http://www.ferragamocanada.ca/
Burberry http://www.burberrybagsuk.co.uk/
Air Max 95 http://www.airmax2019.us/
Michael Kors Bags http://www.michaelkors-bags.us/
Ralph Lauren Outlet http://www.ralph-laurencanada.ca/
Calvin Klein UK http://www.calvinklein.org.uk/
Golden Goose Sneakers http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Nike Outlet http://www.nikeshoxwomen.us/
Fjallraven Backpack http://www.fjallraven.in.net/
Louboutin http://www.louboutinredbottomshoes.us/
New Balance Shoes http://www.newbalanceshoes.us/
Fila Sneakers http://www.fila.in.net/
Karen Millen http://www.karen-millen.co.uk/
Kate Spade Bags http://www.katespade-purses.us.com/
Salomon Xa Pro 3d http://www.salomon-boots.us/
Lebron 16 Shoes http://www.lebron-16.us.org/
Asics Running Shoes http://www.asicsrunningshoes.us/
Bape Hoodie http://www.bapeshirt.us/
Vans Slip On http://www.vansoldskool.org.uk/
Kevin Durant Shoes http://www.kd-11.us.org/
Pandora Jewelry http://www.pandoraofficialsite.us/
Fjallraven Bags http://www.fjallravenkanken.us.com/
Fitflop Sale http://www.fitflop.org.uk/
North Face Jacket http://www.northfacejacket.us.org/
Giuseppe http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Yeezy Shoes http://www.adidasyeezy.ca/
Mulberry http://www.mulberryhandbags.us/
Vans http://www.vanscanada.ca/
Yeezy Boost http://www.yeezy-boost.co.uk/
Nike Air Uptempo http://www.nikeuptempo.us/
Champion T Shirt http://www.championsweatshirt.us.com/
Balenciaga Bags http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Supreme Shoes http://www.supremehoodie.co.uk/
Ralph Lauren http://www.polo-ralphlauren.ca/
MCM http://www.mcmbags.us/
Harden Shoes http://www.hardenvol3.us/
Swarovski Crystal http://www.swarovskijewelry.us/
Off White http://www.offwhites.us/
Jimmy Choo Heels http://www.jimmychooheels.us/
Christian Louboutin Sneakers http://www.louboutinredbottoms.us/
Air Jordan 11 http://www.jordanshoes.ca/
Fila Sneakers http://www.filashoes.co.uk/
Jimmy Choo Outlet http://www.jimmy-chooshoes.us/
Kyrie Irving Shoes http://www.kyrie5shoes.us/
Nike Air Max 95 http://www.airmax-270.co.uk/
Coach Purses http://www.coachbags.us/
Vibram Shoes http://www.vibram-fivefingers.us/
Coach Outlet http://www.coachbagsoutlet.us/
Air Max 720 http://www.nikeairmax720.us/
Adidas Outlet http://www.adidascanadashoes.ca/
Birkenstock Canada http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Clarks Boots http://www.clarksshoes.org.uk/
Bottega Veneta http://www.bottegavenetas.us/
Nike Outlet http://www.nikecanadashoes.ca/
Nike CA http://www.nikeairmaxca.ca/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven.us.com/
Birkenstock http://www.birkenstock-sale.us/
Champion Sweatshirt http://www.championhoodie.us.com/
Jordan 11 Space Jam http://www.jordan11.org.uk/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Ralph Lauren USA http://www.ralphlaurenusa.us/
Champion Hoodie http://www.champion-canada.ca/
Pandora Bracelet http://www.pandoracanadarings.ca/
Bape Shorts http://www.bapecanada.ca/
Toms Boots http://www.toms-shoes.us/
Fitflop Sandals http://www.fitflopsandals.us/
Currys http://www.curry5shoes.us.org/
High Top Vans http://www.vansshoesoutlet.us/
Balenciaga Bags http://www.balenciagasneakers.us/
Pandora Rings http://www.pandoraus.us/
Kate Spade Canada http://www.katespadebags.ca/
Hydro Flask http://www.hydroflask.us.org/
Coach Canada http://www.coachbags.ca/


Szólj hozzá:

KÉRDEZZEN TŐLÜNK