=

Itt kereshet szakembereink között.


KÉRDEZZEN TŐLÜNK

A tanári kar fontos tagja: Pygmalion
CZECZ FRUZSINA
CZECZ FRUZSINA
- 2017. 03. 08. 15:10

Pígmalion.jpg

 A pozitív gondolatok és a pozitív hozzáállás szerepét már számos kutatásból, gyógyulásról szóló beszámolóból vagy karrierrel kapcsolatos sikertörténetből megismerhettük. Most azonban nem csodával határos eseményekről, vagy agyunk „beprogramozásáról” lesz szó, hanem olyan jelenségről, ami szerencsés esetben minden iskolában megtörténik: az önmagát beteljesítő jóslatról. 

 Az alapok még az ókori mitológiában keresendők. Kypros királya, Pygmalion hosszú időn keresztül nőtlenül élt, nagyon vágyott már egy társra. Egyszer egy gyönyörű női alakot faragott ki elefántcsontból, önmaga számára is meglepő volt a szobor szépsége. Az alkotó egyenesen beleszeretett a művébe, és nem tudott belenyugodni, hogy a szobor nem él. Hiába csókolgatta, simogatta, hiába halmozta el ajándékokkal, öltöztette díszes ruhákba, az elefántcsont alkotás nem mozdult meg és nem válaszolt. Nem vágyott másra, mint arra, hogy a szobor életre keljen, és feleségül vehesse őt. Aphrodité segítségével az álom valóra vált, sőt, egy év múlva a párnak már gyermeke is született. 

Joggal merül fel a kérdés, hogy miként kapcsolódik az iskola és a mítoszok világa? Hogy kerül Pygmalion a XXI. századi magyar osztálytermekbe?   „Nem Pygmalion-e a tanár, aki saját elvárásainak képére igyekszik formálni tanulóit? És ha sikeres a nevelés, nem a szobor kel-e életre a szobrász ízlése szerint?” – fontolgatja Cserné Adermann Gizella egyik könyvében. 

 A szociálpszichológiai kutatások során több alkalommal bizonyították, hogy azok a diákok, akiket (vaktában) „okosnak” címkéztek, csakugyan okosabban gondolkodtak azután, míg azok, akiket „bolondnak” tituláltak, elkezdtek bolondosan viselkedni. Egy másik példában a jó matematikusként kezelt gyerekek osztályzatai számottevően javultak matematikából a többi diákhoz képest. Az egyik legismertebb vizsgálat az 1960-as évek végéről származik, Rosenthal és Jacobson nevéhez fűződik. 

A kutatásban a tanév elején három tanárt behívattak az igazgatóhoz, aki elmondta kollégáinak, hogy kiváló tanítási módszereik alapján kiválasztották őket, mint az intézmény legjobb tanárai. Jutalmul mindegyikük válogatott képességű tanulókkal dolgozhat. Az előttük álló tanévben 20-30%-os javulást várnak a gyerekektől. A tanárok boldogok voltak, hiszen egy álmuk vált valóra azzal, hogy csupa tehetséges diákot taníthattak. Lelkesen, új erővel és lendülettel tértek vissza dolgozni. 

Az év során követték az osztályok teljesítményét, és folyamatosan figyelték a tanárok órai módszereit. Látható volt, hogy nagyobb lelkesedéssel végzik munkájukat. Türelmesebbek voltak azokkal a diákokkal, akik kicsit lassabban dolgozták fel a tananyagot. Több időt fordítottak arra, hogy az órákon kívül is segítsenek tanítványaiknak. Ha a gyerekek valamit nehezebben értettek meg, a tanárok úgy gondolták, nem a tanulókban keresendő a hiba, hanem a magyarázatban. Az év végén a három osztály nem csupán az intézmény legjobbja lett, hanem egész San Francisco-öböl környéki iskolák között is kiemelkedett. Ahogy várták, 20-30 százalékkal javultak az eredmények.

A tanárok kiválóan végezték a feladatukat, a diákok gőzerővel tanultak. Az egyik tanuló IQ-ja 90-ről 115-re emelkedett, ami 25 pontos javulást jelent. Mindennek kulcsa az volt, hogy a tanár pozitív várakozásokat táplált a diákjai iránt. Amikor az adatok ismertté váltak, az igazgató ismét behívatta kollégáit. Gratulált nekik a csodálatos évhez, a tanárok pedig hálásan megköszönték az igazgatónak, hogy lehetőséget adott nekik ilyen kiváló képességű gyerekek oktatására. Azt nyilatkozták, hogy könnyű dolguk volt, mert okos diákokkal dolgozhattak, és még sosem élvezték ennyire a tanítást.  Az igazgató ezután elmondta, hogy mindez csupán egy kísérlet része volt. A tanulók egyáltalán nem voltak kivételes képességűek, véletlenszerűen választották ki őket. 

A tanárok természetesen meg voltak lepve. Hogyan lehettek olyan jók a diákok, hogy elérték a megjósolt javulást? Aztán rájöttek, hogy az ok abban keresendő, hogy tanárként kiváló munkát végeztek. Az igazgató bevallotta, hogy őket is találomra választották ki. Az év elején egy kalapból húzták ki a három tanár nevét. A diákok tehát nem ismerték a velük kapcsolatos várakozásokat, de mégis teljesítették azokat. A tanáraik úgy kezelték őket, mint akiknek kimagasló intelligenciájuk van és átlagon felül képesek teljesíteni. Azt várták tőlük, hogy (vélt) képességeikhez mérten produkáljanak, s ez meg is történt. 

Lecsupaszítva a tényeket, a vizsgálat manipuláción, hamis információkon és sorsoláson alapult. De ha ezzel pozitív, motiváló légkör alakult ki, kimagasló teljesítményt és hosszú távra kiható sikerélményeket szerezhetett mindenki, akkor mennyiben kifogásolható a „kegyes hazugság”? 


Felhasznált források: 

Cserné Adermann G. (2006). Önbeteljesítő jóslatok az iskolában és a családban. 
Pécs: Edenscript
Ovidius: Metamorphoses. Fordította: Devecseri Gábor 
Pratkanis, A. & Aronson, E. (1992).  A rábeszélőgép. Budapest: Ab ovo. 
Tracy, B (1999). Maximális teljesítmény. Budapest: Bagolyvár

A blogbejegyzést CZECZ FRUZSINA pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!


Hozzászólások:

jerry - 2019. május 17., Péntek 17:06

Adidas Yeezy http://www.yeezy-supply.us/
Harden Vol 2 http://www.hardenvol3.us/
Jimmy Choo Heels http://www.jimmy-chooshoes.us/
Nike Lebron http://www.lebron16.ca/
Nike Air Max 270 http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Nike Air Max http://www.airmax-2019.us/
Salomon Boots http://www.salomon-boots.us/
Calvin Klein http://www.calvinklein.org.uk/
Champion Hoodie http://www.champion-canada.ca/
Fitflops Clearance http://www.fitflopshoes.us/
Yeezy 350 http://www.yeezytrainers.co.uk/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstock-sale.us/
Cartier http://www.cartier.us.org/
Bottega Veneta Wallet http://www.bottegavenetas.us/
Giuseppe http://www.giuseppeshoes.us.org/
Christian Louboutin UK http://www.louboutintrainers.co.uk/
Balenciaga Sneakers http://www.balenciagas.us/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallravenkanken.us.com/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven-canada.ca/
Fitflop Sandals http://www.fitflopsandals.us/
Vibram Five Fingers http://www.vibram-fivefingers.us/
Hydro Flask Stickers http://www.hydroflask.us.org/
Adidas http://www.adidas-outlet.ca/
Bape http://www.bapeshirt.us/
Fitflop Boots http://www.fitflop.org.uk/
KD 11 http://www.kd-11.us.org/
Ralph Lauren Outlet http://www.ralphlauren-polo.us/
Birkenstock Sale http://www.birkenstock-canada.ca/
Coach Canada http://www.coachbags.ca/
Karen Millen UK http://www.karenmillendresses.co.uk/
Pandora Jewelry Official Site http://www.pandora.in.net/
Nike Air Max 90 http://www.airmax2019.us/
Ecco Shoes http://www.eccoshoessandals.us/
Jimmy Choo Sandals http://www.jimmychooheels.us/
Pandora Rings http://www.pandoracanadarings.ca/
Nike Shoes http://www.nikeshoxwomen.us/
Toms Womens Shoes http://www.toms-shoes.us/
Pandora http://www.pandorajewelrystore.us/
Fila http://www.filashoes.co.uk/
Bvlgari Sunglasses http://www.bvlgaris.us/
Ralph Lauren Polo Shirts http://www.ralphlaurenusa.us/
Asics Gel http://www.asicsoutlet.us/
Fred Perry Polo http://www.fredperry.us.org/
Burberry Scarf http://www.burberrybagsuk.co.uk/
Ultra Boost http://www.adidasultraboost.us.com/
Swarovski http://www.swarovskijewelry.us/
Red Bottoms http://www.christianlouboutin-shoes.us/
New Jordans http://www.jordanshoesoutlet.us/
Yeezy Boost 350 http://www.yeezy-boost.co.uk/
Goyard http://www.goyard-bags.us/
Converse Sale http://www.converse-uk.co.uk/
Red Bottoms http://www.louboutinredbottomshoes.us/
Vans Slip On http://www.vansoldskool.org.uk/
Hydro Flask 40 OZ http://www.hydro-flask.us/
Nike Air Max 97 http://www.airmax-270.co.uk/
Red Bottoms http://www.redbottomsshoes.us/
Golden Goose Shoes http://www.goldengoosesneakers.ca/
MCM Purse http://www.mcmbags.us/
Birkenstock Outlet http://www.birkenstocksandalssale.us/
Louboutin http://www.louboutinredbottoms.us/
Longchamp Tote http://www.longchampbags-outlet.us/
Skechers outlet http://www.skechersshoes-outlet.us/
Jordan 12 http://www.jordan11.org.uk/
Coach Handbags http://www.coachbagsoutlet.us/
Mulberry Bayswater http://www.mulberryhandbags.us/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Pandora Jewelry http://www.pandoracanadas.ca/
Jordan 11 http://www.jordan-11.us/
Off White Hoodie http://www.off-white.us.org/
KD 11 Shoes http://www.kd11.ca/
Fila Shoes http://www.filacanada.ca/
Adidas UK http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
Off White T Shirt http://www.offwhitecanada.ca/
Supreme Hoodie http://www.supremeclothings.us.com/
Off White T Shirt http://www.offwhites.us/
Ralph Lauren Dresses http://www.ralph-laurencanada.ca/
Karen Millen Dresses http://www.karen-millen.co.uk/
Supreme Shoes http://www.supremehoodie.co.uk/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven.us.com/
Salomon Running Shoes http://www.salomon.in.net/
Converse All Star http://www.conversecanada.ca/
Mizuno Running Shoes http://www.mizunoshoes.org/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Clarks Shoes http://www.clarksshoes.org.uk/
Louboutin http://www.redbottoms.us.com/
Longchamp Backpack http://www.longchamp-canada.ca/
Womens Jordans http://www.jordanshoes.ca/
New Balance Women http://www.newbalanceshoes.us/
Ralph Lauren Canada http://www.polo-ralphlauren.ca/
Adidas Stan Smith http://www.adidasboost.us/
Air Max 720 http://www.airmax-720.us/
Mont Blanc Pen http://www.mont-blancpens.us/
Balenciaga Bags http://www.balenciagashoes.ca/
Bape Shirt http://www.bapehoodie.co.uk/
Bape Shark Hoodie http://www.bape-hoodie.us/
Lebron http://www.lebron-16.us.org/
Nike CA http://www.nikeairmaxca.ca/
Ferragamo Belt http://www.ferragamocanada.ca/
Nike Kyrie http://www.kyrie5shoes.us/
Michael Kors Bags http://www.michaelkorspurse.us/
Yeezy Shoes http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Giuseppe Zanotti Shoes http://www.giuseppeshoes.us/
Kate Spade http://www.katespade-purses.us.com/
Red Bottom Shoes http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Pandora Jewelry http://www.pandoracanada.ca/
Pandora Rings http://www.pandorarings.us/
Puma http://www.pumacanada.ca/
Champion Hoodie http://www.championhoodie.us.com/
Coach http://www.coach-bags.us/
Balenciaga http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Nike http://www.nikecanadashoes.ca/
Nike Air Max 720 http://www.nikeairmax720.us/
Karen Millen Clothing http://www.karen-millen.us/
Fjallraven Bags http://www.fjallraven.in.net/
ED Hardy Dress http://www.edhardyclothing.us/
Pandora Rings http://www.pandoraus.us/
The North Face http://www.northfacejacket.us.org/
Fila Mens Shoes http://www.fila.in.net/
Fjallraven Sale http://www.fjallraven.org.uk/
Asics Shoes http://www.asicsrunningshoes.us/
Vans Old Skool Canada http://www.vanscanada.ca/
Salomon http://www.salomons.us/
Adidas Outlet http://www.adidascanadashoes.ca/
Birkenstock Outlet http://www.birkenstockoutlet.us/
Golden Goose Sneakers Sale http://www.goldengooses.us.org/
Kate Spade Canada http://www.katespadecanada.ca/
Bape http://www.bape.org.uk/
Red Bottom Shoes http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Goyard http://www.goyardcanada.ca/
Balenciaga http://www.balenciagasneakers.us/
Champion T Shirt http://www.championhoodie.co.uk/
Suicoke Shoes http://www.suicoke.us/
Vibram 5 Fingers http://www.vibram.us.org/
Coach Wallet http://www.coachbags.co.uk/
Supreme http://www.supreme-canada.ca/
Pandora Jewelry http://www.pandoraofficialsite.us/
Michael Kors http://www.michaelkors-bags.us/
Nike Kyrie http://www.kyrie5-shoes.us/
Pandora http://www.pandoras.us/
Birkenstock http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Kate Spade http://www.katespadebags.ca/
Vans Old Skool http://www.vansslipon.us/
Golden Goose Trainers http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Asics Gel Nimbus http://www.asicscanada.ca/
Fjallraven Bags http://www.fjallraven.us.org/
Nike UK http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Vans http://www.vansshoesoutlet.us/
Longchamp Tote http://www.longchampbackpack.us/
Supreme Clothing http://www.supremeshirt.us/
Yeezy Boost http://www.adidasyeezy.ca/
Curry 6 http://www.curry5shoes.us.org/
Supreme Shirt http://www.supremes.us.org/
Birkenstock UK http://www.birkenstockuk.org.uk/
Balenciaga Sneakers http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Bape http://www.bapecanada.ca/
Skechers Go Walk http://www.skechersoutlet.us/
Coach Handbags http://www.coachbags.us/
Ferragamo Shoes http://www.ferragamo.in.net/
Converse Sneakers http://www.converses.us/
Zanotti http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Adidas NMD http://www.adidasnmdwomens.us/
Golden Goose Superstar Sneakers http://www.goldengoose-shoes.us/
Champion http://www.championsweatshirt.us.com/
Steph Curry http://www.curry5.ca/
Nike Shoes http://www.nikeuptempo.us/


Szólj hozzá:

KÉRDEZZEN TŐLÜNK