=

Itt kereshet szakembereink között.


KÉRDEZZEN TŐLÜNK

Gyermeknevelési tévhitek - amit érdemes tudni II.
SPAITS ANNAMÁRIA
SPAITS ANNAMÁRIA
- 2017. 03. 08. 16:01

aszöszi.jpg

 „Egyél még egy falatot! Na! Az anya kedvéért!”

 Induljunk a kályhától. Freud érdekszeretet elmélete szerint a csecsemő azért kötődik anyjához, mert az táplálja és kielégíti szükségleteit. Viszont Bowlby óta tudjuk, hogy a kötődés külön viselkedési rendszer, belső motivációval és nem redukálható másra, így az éhség biológiai ösztönére sem. Ugyanakkor a jó anyaság óhatatlanul összefonódik a 

táplálással. A jó anya az, aki jól táplál, és a jó gyerek az, aki jól eszik és hízik. 

Aztán gondoljunk arra is, hogy sokszor mondjuk: „enni jó” és mennyi mindenre mondjuk, hogy „De édes!”, sőt mi több újabban mondjuk azt is, Forgács Attila szavaival, hogy az ember orális lény. A szájjal cselekvés - rágni, enni, (beszélni) - érzelmi feladatokat tölthet be, Freud szerint például az étkezés szexuális töltetű aktivitás is. Valóban így van? Folytatva Forgács gondolataival, az éhségérzetet erősebben befolyásolhatják a tudattalan pszichikus erők, mint az élettani jelzések. A modern ember - „moho sapiens” - nem érzi, mikor éhes vagy mikor lakott jól. Evési szokásai függetlenek a testi szükségletektől, inkább a feszültségek, szorongások irányítják. 
 
Mégis hogyan alakulhat ez ki? 

Fraiberget idézve, voltak idők, mikor a csecsemőt a gyomrán keresztül nevelték. Valahogy azt gondolták, hogy már a születést követő első napon meg kell kezdeni a jellemformálást, mert a rendszeres táplálás képezi a szilárd jellem alapját, tehát a merev időközönként és pontosan előírt mennyiségű etetés a legjobb nevelés. Persze, a statisztikailag átlagos gyermek esetén talán, de létezik ilyen gyermek? Minden ember óragénnel, egyfajta belső órával születik, amit aztán a környezet állít be. 

No de a „gén jelzéseit” is érdemes figyelembe venni, úgy, hogy a baba saját - „hozott” ritmusát helyezzük előtérbe és nem az emberi hihetetlen alkalmazkodóképességre gyúrunk rá. Két - három hónap alatt a csecsemő rááll saját ritmusára, ha hagyjuk kibontakozni. Ezzel az etetés - evés körüli harcok száma is csökkenhet, ha igény szerint tesszük és annyi tejet adunk a gyermeknek, amennyi neki jól esik. Például, Carlos Gonzales spanyol gyermekorvos központi gondolata, hogy ne kényszerítsük a gyermeket evésre, hiszen a kicsi gyermeknek erős biológiai jelzései vannak, így ha éhes, enni fog. Itt nem lehet szó játszmáról. Felesleges arra kérni, hogy „még egy falatot anya kedvéért”.
 
Nem elég, hogy a szülő szerint keveset eszik, de még válogatós is? Myles Faith egy vizsgálatban azt találta, hogy a gének 72 százalékban magyarázzák az új ételekkel szembeni idegenkedést, míg a fennmaradó 28 százalékért környezeti tényezők tehetők felelőssé. Ennek tudatában a vonakodás új ételek megkóstolásától valami olyasmi is lehet, mint a gyermek temperamentuma vagy személyisége, ám mások szerint ez csak 2 és 6 éves kor között jellemző, felnőttkorban pedig csökken a mértéke. Viszont gyerekkorban, ha a szülők megmutatják, hogy az elutasított étel ehető és finom, akkor sikerülhet a gyermeket megnyerni, de semmiképp ne erőltessük. A vonakodás evolúciós keretben a túlélést szolgálja, hisz ősi környezetben megvédené a gyermeket az ehetetlen, mérgező dolgoktól.  
 
A biológiai szükséglet, az éhség és jóllakottságérzés elválhat az evéstől abban az esetben is, amikor sír a Babánk és csak arra tudunk gondolni, hogy éhes vagy vigaszképpen mindig tápláljuk. Ezzel a komfort „szoptatás” tényét semmiképp nem szeretném csorbítani, viszont az etetési vigasszal a problémakezelés alapvető módjává válhat az evés, az elhízás lehetőségét is beemelve a „pakliba”.
 
Mégse menjünk annyira messze attól a kályhától, Winnicottol. Nem tökéletesnek, hanem „elég jó” anyának kell lennünk, és ez a legtöbb nő ösztöneiben benne van, csak bíznunk kell bennük. Higgyük el, ha éhes a gyerekünk enni fog. Csecsemőkorban a kereslet - kínálat elve alapján működő tejtermelés biztosítja az elegendő táplálékot, később pedig ne várjuk el a kicsiktől, hogy felnőtt módjára étkezzenek. 
 
 
Felhasznált és ajánlott irodalom:
Decsi T. (2011). Az íz-preferancia kialakításának lehetőségei korai gyermekkorban. Gyermekgyógyászat: gyermek- és ifjúsági egészségügyi szaklap, 62. 5. 253-256.
Forgács A. (2004). Előszó. In: Az evés lélektana. Budapest: Akadémiai Kiadó.
Forgács A. (2004). Szeretet evés. In: Az evés lélektana. Budapest: Akadémiai Kiadó.
Forgács A. (2011). Globesity - avagy a tömeges gömbölyödés. Mindennapi Pszichológia, III. 6. 46-47.
Fraiberg, S. H. (1990). A táplálás elmélete és gyakorlata. In: Varázsos évek. Hogyan értsük meg és miként kezeljük a korai gyermekkor problémáit? Budapest: Park Könyvkiadó.
Gonzales, C. (2012). Nem eszik a gyermekem. Összefoglaló: Babcsányi Judit. Elérhető
Purebl Gy. (2011). Bennünk ketyegő órák. Mindennapi Pszichológia, III. évf. 4. 7-11.
Simonfalvi I. (2012). Válogatós a gyerek? Az okot keresse a génekben! Medicalonline. Elérhető 
Várady E. (2012). Kizárólagos szoptatás meddig, kiegészítő táplálás mikortól. Nemzetközi és nemzeti ajánlások. Védőnő, XXII. évf. 4. 15-17.
Winnicott, D. W. (2000). Kisgyermek, család, külvilág. Budapest: Animula.

A blogbejegyzést SPAITS ANNAMÁRIA pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!


Hozzászólások:


david - 2019. május 17., Péntek 14:53

Converse Canada http://www.conversecanada.ca/
Golden Goose http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Yeezy Shoes http://www.yeezytrainers.co.uk/
Karen Millen http://www.karen-millen.co.uk/
Jordan Shoes http://www.jordan-11.us/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven.in.net/
Jimmy Choo Heels http://www.jimmy-chooshoes.us/
Birkenstock Sale http://www.birkenstockoutlet.us/
Longchamp Backpack http://www.longchampbags-outlet.us/
Salomon http://www.salomons.us/
Ralph Lauren http://www.ralphlauren-polo.us/
Mont Blanc http://www.mont-blancpens.us/
Yeezy Boost http://www.adidasyeezy.ca/
Bape Hoodie http://www.bapehoodie.co.uk/
Nike Air Max 720 http://www.nikeairmax720.us/
Coach Bags http://www.coachbags.ca/
Air Max 90 http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Balenciaga Shoes http://www.balenciagas.us/
Adidas http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
Hydro Flask 40 OZ http://www.hydro-flask.us/
Vans Old Skool http://www.vansshoesoutlet.us/
Pandora Jewelry http://www.pandora.in.net/
Supreme Hoodie http://www.supremes.us.org/
Curry 6 http://www.curry5shoes.us.org/
Bvlgari Sunglasses http://www.bvlgaris.us/
Bottega Veneta Bags http://www.bottegavenetas.us/
Supreme Hoodie http://www.supremeclothings.us.com/
Louboutin Shoes http://www.redbottomsshoes.us/
Suicoke Shoes http://www.suicoke.us/
Pandora http://www.pandoracanadarings.ca/
Jordan 11 http://www.jordan11.org.uk/
Adidas NMD Womens http://www.adidasnmdwomens.us/
Air Max 720 http://www.airmax-720.us/
Longchamp Bags http://www.longchamp-canada.ca/
Kate Spade Canada http://www.katespadebags.ca/
Polo Ralph Lauren http://www.ralphlaurenusa.us/
Fjallraven http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Fred Perry Polo http://www.fredperry.us.org/
Giuseppe Zanotti Heels http://www.giuseppeshoes.us.org/
MCM http://www.mcmbags.us/
Karen Millen Clothing http://www.karen-millen.us/
Bape Shirt http://www.bape-hoodie.us/
Nike Shoes http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Goyard Tote http://www.goyard-bags.us/
Christian Louboutin http://www.redbottoms.us.com/
Vans Slip On http://www.vansoldskool.org.uk/
Michael Kors Wallet http://www.michaelkorspurse.us/
Jordan Retro 11 http://www.jordanshoesoutlet.us/
Off White Clothing http://www.off-white.us.org/
Fila Shoes http://www.fila.in.net/
Jimmy Choo Shoes http://www.jimmychooheels.us/
Karen Millen http://www.karenmillendresses.co.uk/
KD Shoes http://www.kd11.ca/
Golden Goose Superstar Sneakers http://www.goldengoose-shoes.us/
Burberry Shirt http://www.burberrybagsuk.co.uk/
Off White T Shirt http://www.offwhitecanada.ca/
Fitflops Clearance http://www.fitflopshoes.us/
Calvin Klein UK http://www.calvinklein.org.uk/
Golden Goose Shoes http://www.goldengooses.us.org/
Nike Air Max 2019 http://www.airmax2019.us/
Bape Hoodie http://www.bapeshirt.us/
Yeezy Trainers http://www.yeezy-boost.co.uk/
North Face Vest http://www.northfacejacket.us.org/
Fila Sneakers http://www.filashoes.co.uk/
Birkenstock Canada http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Fitflop Shoes http://www.fitflop.org.uk/
Balenciaga Sneakers http://www.balenciagashoes.ca/
Vans Slip On http://www.vansslipon.us/
Nike Shoes http://www.nikeshoxwomen.us/
Kevin Durant Shoes http://www.kd-11.us.org/
Kyrie 5 Shoes http://www.kyrie5shoes.us/
Coach Handbags http://www.coachbags.co.uk/
Kate Spade http://www.katespadecanada.ca/
Yeezy Boost 350 http://www.yeezy-supply.us/
ED Hardy http://www.edhardyclothing.us/
Nike http://www.nikecanadashoes.ca/
Salvatore Ferragamo http://www.ferragamocanada.ca/
Fjallraven UK http://www.fjallraven.org.uk/
Salomon Xa Pro 3d http://www.salomon-boots.us/
Toms http://www.toms-shoes.us/
Vans Canada http://www.vanscanada.ca/
Goyard Canada http://www.goyardcanada.ca/
Yeezy http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Skechers Go Walk http://www.skechersshoes-outlet.us/
Clarks http://www.clarksshoes.org.uk/
Salomon Speedcross 5 http://www.salomon.in.net/
Coach Wallet http://www.coach-bags.us/
Fjallraven http://www.fjallraven-canada.ca/
Swarovski Jewelry http://www.swarovskijewelry.us/
Michael Kors Bags http://www.michaelkors-bags.us/
Pandora Charms http://www.pandoras.us/
Lebron 15 http://www.lebron-16.us.org/
Lauren Ralph Lauren http://www.ralph-laurencanada.ca/
Louboutin Shoes http://www.louboutinredbottoms.us/
Pandora Bracelet http://www.pandoraus.us/
Kate Spade Purses http://www.katespade-purses.us.com/
Off White Hoodie http://www.offwhites.us/
Supreme http://www.supreme-canada.ca/
Nike Outlet http://www.nikeairmaxca.ca/
Skechers Boots http://www.skechersoutlet.us/
Asics Canada http://www.asicscanada.ca/
Fjallraven Backpack http://www.fjallraven.us.org/
Champion Hoodie http://www.champion-canada.ca/
Louboutin Shoes http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Champion Clothing http://www.championsweatshirt.us.com/
Polo Ralph Lauren Canada http://www.polo-ralphlauren.ca/
Bape http://www.bapecanada.ca/
Jordan Canada http://www.jordanshoes.ca/
Ecco Mens Shoes http://www.eccoshoessandals.us/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstock-sale.us/
Asics Running Shoes http://www.asicsoutlet.us/
Ferragamo Shoes http://www.ferragamo.in.net/
Pandora Earrings http://www.pandoraofficialsite.us/
Bape Sweatshirt http://www.bape.org.uk/
Hydro Flask 32 OZ http://www.hydroflask.us.org/
Coach Handbags http://www.coachbagsoutlet.us/
Louboutin Shoes http://www.louboutinredbottomshoes.us/
Longchamp Bags http://www.longchampbackpack.us/
Vibram 5 Fingers http://www.vibram.us.org/
Converse All Star http://www.converse-uk.co.uk/
Zanotti http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Pandora Bracelet http://www.pandorarings.us/
James Harden http://www.hardenvol3.us/
Nike Air Max 97 http://www.airmax-270.co.uk/
Cartier Ring http://www.cartier.us.org/
Louboutin Shoes http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Converse Sneakers http://www.converses.us/
Balenciaga Bags http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Nike Air Max http://www.airmax-2019.us/
Asics http://www.asicsrunningshoes.us/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Coach Purses http://www.coachbags.us/
Balenciaga http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Pandora Store http://www.pandorajewelrystore.us/
Giuseppe Zanotti Shoes http://www.giuseppeshoes.us/
Birkenstock Sale http://www.birkenstockuk.org.uk/
Pandora http://www.pandoracanadas.ca/
Golden Goose Shoes http://www.goldengoosesneakers.ca/
Lebron 16 Shoes http://www.lebron16.ca/
Supreme http://www.supremeshirt.us/
Fjallraven Kanken http://www.fjallravenkanken.us.com/
Christian Louboutin http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Birkenstock Sale http://www.birkenstock-canada.ca/
Adidas http://www.adidas-outlet.ca/
Steph Curry http://www.curry5.ca/
Vibram Shoes http://www.vibram-fivefingers.us/
Puma Canada http://www.pumacanada.ca/
Adidas Superstar http://www.adidasboost.us/
hampion Clothing http://www.championhoodie.co.uk/
Adidas http://www.adidascanadashoes.ca/
Mulberry Purse http://www.mulberryhandbags.us/
Birkenstock http://www.birkenstocksandalssale.us/
Pandora Bracelet http://www.pandoracanada.ca/
Christian Louboutin http://www.louboutintrainers.co.uk/
Balenciagas http://www.balenciagasneakers.us/
Fila Canada http://www.filacanada.ca/
New Balance http://www.newbalanceshoes.us/
Fitflop http://www.fitflopsandals.us/
Champion Clothing http://www.championhoodie.us.com/
Kyrie 5 Shoes http://www.kyrie5-shoes.us/
Adidas Originals Ultra Boost http://www.adidasultraboost.us.com/
Supreme Shoes http://www.supremehoodie.co.uk/
Nike Shoes http://www.nikeuptempo.us/
Mizuno Shoes http://www.mizunoshoes.org/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven.us.com/


Szólj hozzá:

KÉRDEZZEN TŐLÜNK