=

Itt kereshet szakembereink között.


KÉRDEZZEN TŐLÜNK

Lehet, hogy limerenciában szenvedsz?
OnlinePszichológia
OnlinePszichológia
- 2017. 03. 09. 10:00

szép.jpg

Ne ijedj meg, ha így is volna, ez nem egy gyógyíthatatlan betegséget jelez. A limerencia (külföldiül: limerence) jelentése olyan irracionális, szerelem-szerű rajongás egy másik ember iránt, amely sajnos nem talál viszonzásra. Hívhatnánk plátói szerelemnek vagy meddő szerelmi vágyakozásnak is. A limerencia szót egy amerikai pszichológus, Dorothy Tennov ismertette először a nagyvilággal Love and Limerence (Szerelem és limerencia) című könyvében, 1979-ben.

A doktornő üldöztetésnek nevezi ezt a fajta kapcsolatot, amelyben az üldöző (limerent), az aki kiszemelt magának valakit, attól függetlenül, hogy milyen a viszony kettejük között, létezik-e valódi vonzás, egyáltalán a közelébe tud-e kerülni stb., a vágya tárgya pedig (limerent object) aki iránt a rajongás kigyulladt.

A limerencia lényege, hogy nem a szívben, hanem a fejben születik, sokkal inkább elhatározás mint vágy, sőt egy határon túl már inkább rögeszmévé válik. A limerencia tárgya általában szenved ettől a rajongástól, hiszen nyilvánvaló, hogy ez nem egy szeretetteljes megközelítés, sőt az érzékenyebbek azzal is tisztában vannak, hogy a rajongás nem az egyéniségüknek szól.

Hogy éli meg az üldöző a limerenciáját?

A limerent minden egyes találkozást euforikus örömmel él meg, a „szerelme” minden gesztusát biztatásnak veszi, és ahogy a tudósok kimutatták, minden ilyen örömteli esemény után dopamin termelődik a szervezetében. Ez két dolgot eredményez: az egyik, hogy később újra vágyni fogja a „dopamin-fröccsöt”, azaz minden furfangját latba fogja vetni, hogy minél hamarabb újra kapcsolatba kerülhessen a vágya tárgyával. A másik, hogy a vágytól fűtött limerent egy folyamatos érzelmi hullámvasúton ül, attól függően, hogy épp volt-e alkalom a dopamin-termelődésre vagy sem. Az érzelmek által lenyűgözött limerent érzelmileg teljesen azonosnak éli meg a limerenciáját, mintha fülig szerelmes lenne, így szenved annak távollétében, vagy ha úgy érzi, hogy nem vesz róla tudomást a másik, és fellegekben jár, ha épp együtt lehet vele.

Mi a baj a limerenciával?

Bár maga a „limerenciás” tiszta érzelemnek éli meg benne tomboló vágyakozást, be kell látnunk, hogy ezzel több gond is akadhat. Egyrészt az érzelmei többnyire viszonzatlanok maradnak, másrészt a vágyakozás szinte betölti az egész lényét, harmadrészt az akarása szinte görcsös, negyedrészt a benne kialakult kép a szerelme tárgyáról meglehetősen torz, hiszen csak a jót látja benne, ötödrészt de nem utolsósorban a piedesztálra helyezett kedveshez képest mélyen értéktelennek érzi magát, aminek következtében annak jelenlétében szorongóvá, az ájulásig feszültté válik (vagyis a kapcsolat nem az együttlét kellemességéről szól).

A blogbejegyzést OnlinePszichológia pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!


Hozzászólások:

József - 2018. január 31., Szerda 11:08

Ez azért így nagyon negatívan van megfogalmazva, mert nem ír semmit arról az időszakról, amikor a limerencia lecseng és szerelembe majd szeretetbe megy át...



sandra - 2019. május 17., Péntek 05:55

Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Golden Goose Sneakers http://www.goldengoosesneakers.ca/
Coach http://www.coachbags.ca/
Balenciaga Bags http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Fitflop Sandals http://www.fitflopsandals.us/
Supreme T Shirt http://www.supremeshirt.us/
Fred Perry Polo http://www.fredperry.us.org/
hampion Clothing http://www.championhoodie.co.uk/
Fitflop http://www.fitflop.org.uk/
Bape Sweatshirt http://www.bape.org.uk/
Asics Running Shoes http://www.asicscanada.ca/
Michael Kors Purse http://www.michaelkorspurse.us/
Bape Jacket http://www.bapehoodie.co.uk/
Champion http://www.championsweatshirt.us.com/
Nike Shoes http://www.nikeshoxwomen.us/
ED Hardy Dress http://www.edhardyclothing.us/
Supreme http://www.supremehoodie.co.uk/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstockoutlet.us/
Pandora Jewelry http://www.pandoras.us/
Salomon Boots http://www.salomons.us/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven.org.uk/
Yeezy 350 http://www.yeezytrainers.co.uk/
Red Bottom Shoes http://www.louboutinredbottomshoes.us/
Suicoke Sandals http://www.suicoke.us/
Balenciaga Trainers http://www.balenciagas.us/
New Balance 574 http://www.newbalanceshoes.us/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstock-sale.us/
Pandora Jewelry http://www.pandoracanadas.ca/
Fila Canada http://www.filacanada.ca/
Bape Shirt http://www.bapeshirt.us/
Bape Shirt http://www.bape-hoodie.us/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstock-canada.ca/
Kate Spade Bags http://www.katespadecanada.ca/
A Bathing Ape http://www.bapecanada.ca/
Ralph Lauren Canada http://www.polo-ralphlauren.ca/
Giuseppe Shoes http://www.giuseppeshoes.us/
Air Max 2019 http://www.airmax2019.us/
Converse High Tops http://www.conversecanada.ca/
Toms http://www.toms-shoes.us/
Ferragamo http://www.ferragamocanada.ca/
Goyard Wallet http://www.goyardcanada.ca/
Coach Wallet http://www.coach-bags.us/
Air Max 270 http://www.airmax-2019.us/
Fitflop Sale http://www.fitflopshoes.us/
Nike Air Max 97 http://www.nikeairmax720.us/
Karen Millen Clothing http://www.karen-millen.us/
Puma Shoes http://www.pumacanada.ca/
Goyard Bags http://www.goyard-bags.us/
Champion Clothing http://www.champion-canada.ca/
Nike Air Max http://www.nikeuptempo.us/
Salvatore Ferragamo Shoes http://www.ferragamo.in.net/
Ecco Golf Shoes http://www.eccoshoessandals.us/
Skechers Sneakers http://www.skechersoutlet.us/
Adidas http://www.adidascanadashoes.ca/
Nike Kyrie http://www.kyrie5shoes.us/
Pandora Bracelet http://www.pandoraus.us/
Golden Goose Sneakers Sale http://www.goldengooses.us.org/
Supreme Shirt http://www.supremes.us.org/
Salomon Xa Pro 3d http://www.salomon-boots.us/
Jimmy Choo Boots http://www.jimmychooheels.us/
Bvlgari Ring http://www.bvlgaris.us/
Adidas Stan Smith http://www.adidasboost.us/
Hydro Flask Stickers http://www.hydroflask.us.org/
Vans Old Skool http://www.vanscanada.ca/
Louboutin Shoes http://www.louboutintrainers.co.uk/
Yeezy Shoes http://www.adidasyeezy.ca/
Golden Goose Superstar http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Michael Kors http://www.michaelkors-bags.us/
Fjallraven Bags http://www.fjallraven.us.com/
Birkenstock http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Off White Hoodie http://www.offwhitecanada.ca/
Vans Slip On http://www.vansslipon.us/
Fjallraven Canada http://www.fjallraven-canada.ca/
KD 10 http://www.kd-11.us.org/
Lebron 16 Shoes http://www.lebron16.ca/
Salomon Speedcross 4 http://www.salomon.in.net/
Golden Goose Superstar Sneakers http://www.goldengoose-shoes.us/
Balenciaga http://www.balenciagashoes.ca/
Adidas Shoes For Men http://www.adidas-outlet.ca/
Coach Bags http://www.coachbagsoutlet.us/
Vibram http://www.vibram-fivefingers.us/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Kate Spade Canada http://www.katespadebags.ca/
Curry Shoes http://www.curry5.ca/
Pandora Rings http://www.pandoracanada.ca/
Jordan 11 http://www.jordan-11.us/
Mont Blanc http://www.mont-blancpens.us/
Longchamp Tote http://www.longchampbackpack.us/
Adidas http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
Pandora Official Site http://www.pandoraofficialsite.us/
Nike Outlet http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Pandora Jewelry http://www.pandorarings.us/
Nike Air Max 270 http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Balenciaga Runners http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Giuseppe Shoes http://www.giuseppeshoes.us.org/
Fila High Tops http://www.filashoes.co.uk/
Converse http://www.converses.us/
Cartier Ring http://www.cartier.us.org/
Yeezy Shoes http://www.yeezy-supply.us/
Supreme Clothing http://www.supremeclothings.us.com/
Converse High Tops http://www.converse-uk.co.uk/
Yeezy 350 http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Ralph Lauren USA http://www.ralphlaurenusa.us/
Harden Vol 2 http://www.hardenvol3.us/
Lauren Ralph Lauren http://www.ralphlauren-polo.us/
Red Bottoms http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
New Jordans http://www.jordanshoes.ca/
Nike Shoes http://www.nikecanadashoes.ca/
Currys http://www.curry5shoes.us.org/
Vans Old Skool http://www.vansoldskool.org.uk/
Adidas NMD http://www.adidasnmdwomens.us/
Karen Millen Sale http://www.karenmillendresses.co.uk/
Hydro Flask http://www.hydro-flask.us/
MCM Wallet http://www.mcmbags.us/
Christian Louboutin http://www.redbottoms.us.com/
Karen Millen Sale http://www.karen-millen.co.uk/
Clarks Sandals http://www.clarksshoes.org.uk/
Fjallraven http://www.fjallraven.in.net/
KD Shoes http://www.kd11.ca/
Nike Air Max http://www.airmax-720.us/
Longchamp Backpack http://www.longchampbags-outlet.us/
Balenciagas http://www.balenciagasneakers.us/
CK Underwear http://www.calvinklein.org.uk/
Longchamp http://www.longchamp-canada.ca/
Off White http://www.offwhites.us/
Pandora Canada http://www.pandoracanadarings.ca/
Nike Shoes http://www.nikeairmaxca.ca/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Off White http://www.off-white.us.org/
Birkenstock http://www.birkenstockuk.org.uk/
Skechers Go Walk http://www.skechersshoes-outlet.us/
Asics Kayano http://www.asicsrunningshoes.us/
Christian Louboutin http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Pandora http://www.pandora.in.net/
New Jordans http://www.jordanshoesoutlet.us/
Jordan 11 http://www.jordan11.org.uk/
Five Finger Shoes http://www.vibram.us.org/
Supreme Shirt http://www.supreme-canada.ca/
Pandora Bracelet http://www.pandorajewelrystore.us/
Ultra Boost Uncaged http://www.adidasultraboost.us.com/
Mizuno Golf http://www.mizunoshoes.org/
Fjallraven http://www.fjallraven.us.org/
North Face Vest http://www.northfacejacket.us.org/
Nike Trainers http://www.airmax-270.co.uk/
Coach Purses http://www.coachbags.us/
Louboutin Shoes http://www.redbottomsshoes.us/
Giuseppe Zanotti Trainers http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Nike Kyrie http://www.kyrie5-shoes.us/
Kate Spade Handbags http://www.katespade-purses.us.com/
Birkenstock Outlet http://www.birkenstocksandalssale.us/
Swarovski Jewelry http://www.swarovskijewelry.us/
Jimmy Choo Shoes http://www.jimmy-chooshoes.us/
Asics Shoes http://www.asicsoutlet.us/
Coach Wallet http://www.coachbags.co.uk/
Louboutin http://www.louboutinredbottoms.us/
High Top Vans http://www.vansshoesoutlet.us/
Burberry Scarf http://www.burberrybagsuk.co.uk/
Fjallraven Backpack http://www.fjallravenkanken.us.com/
Lebron Shoes http://www.lebron-16.us.org/
Champion http://www.championhoodie.us.com/
Bottega Veneta Wallet http://www.bottegavenetas.us/
Adidas Yeezy http://www.yeezy-boost.co.uk/
Fila http://www.fila.in.net/
Burberry Bags http://www.mulberryhandbags.us/
Ralph Lauren Dresses http://www.ralph-laurencanada.ca/


linda - 2019. május 18., Szombat 00:43

Kate Spade Bags http://www.katespade-purses.us.com/
Burberry UK http://www.burberrybagsuk.co.uk/
Bape Clothing http://www.bape-hoodie.us/
Champion http://www.championsweatshirt.us.com/
Champion Sweatshirt http://www.championhoodie.us.com/
Adidas Outlet http://www.adidas-outlet.ca/
Adidas Yeezy http://www.adidasboost.us/
North Face Outlet http://www.northfacejacket.us.org/
Champion Hoodie http://www.champion-canada.ca/
Skechers http://www.skechersshoes-outlet.us/
Asics http://www.asicscanada.ca/
Fila Shoes Womens http://www.fila.in.net/
KD 11 http://www.kd11.ca/
Yeezy Trainers http://www.yeezy-boost.co.uk/
Karen Millen Sale http://www.karen-millen.co.uk/
Nike Shoes http://www.nikecanadashoes.ca/
Longchamp Canada http://www.longchamp-canada.ca/
Coach Crossbody Bags http://www.coachbags.co.uk/
Giuseppe Zanotti Trainers http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Supreme Hoodie http://www.supremes.us.org/
Nike Shoes http://www.airmax-720.us/
Nike Air Max 97 http://www.nikeairmax720.us/
Pandora Official Site http://www.pandoraofficialsite.us/
Vibram Shoes http://www.vibram-fivefingers.us/
Nike Air Max 90 http://www.airmax2019.us/
Coach Purses http://www.coachbags.ca/
Ralph Lauren http://www.ralphlauren-polo.us/
Jordan Shoes http://www.jordan11.org.uk/
Supreme Hoodie http://www.supremeclothings.us.com/
Yeezy http://www.yeezy-supply.us/
Red Bottoms http://www.louboutinredbottomshoes.us/
Jimmy Choo Shoes http://www.jimmychooheels.us/
Red Bottoms http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Christian Louboutin http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Pandora Canada http://www.pandoracanadas.ca/
ED Hardy Jeans http://www.edhardyclothing.us/
Christian Louboutin http://www.redbottoms.us.com/
Converse High Tops http://www.conversecanada.ca/
Jimmy Choo Heels http://www.jimmy-chooshoes.us/
Bape Clothing http://www.bapeshirt.us/
Fila Disruptor 2 http://www.filacanada.ca/
Salvatore http://www.ferragamo.in.net/
Toms http://www.toms-shoes.us/
Karen Millen Sale http://www.karenmillendresses.co.uk/
Salomon Xa Pro 3d http://www.salomon-boots.us/
Ralph Lauren http://www.polo-ralphlauren.ca/
Yeezy Shoes http://www.adidasyeezy.ca/
Nike Outlet http://www.nikeshoxwomen.us/
Coach Handbags http://www.coachbagsoutlet.us/
Vans http://www.vansshoesoutlet.us/
Kate Spade Purses http://www.katespadecanada.ca/
Jordan Retro 11 http://www.jordan-11.us/
Champion http://www.championhoodie.co.uk/
Kate Spade Purses http://www.katespadebags.ca/
Bape http://www.bape.org.uk/
Ferragamo Belt http://www.ferragamocanada.ca/
Curry 5 http://www.curry5shoes.us.org/
Air Jordan 11 http://www.jordanshoes.ca/
Skechers Boots http://www.skechersoutlet.us/
James Harden http://www.hardenvol3.us/
Asics http://www.asicsrunningshoes.us/
Lauren Ralph Lauren http://www.ralph-laurencanada.ca/
Yeezy Shoes http://www.yeezytrainers.co.uk/
Pandora Bracelet http://www.pandoras.us/
Golden Goose Sale http://www.goldengoosesneakers.ca/
Golden Goose http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Off White http://www.off-white.us.org/
Nike Air Max http://www.nikeuptempo.us/
A Bathing Ape http://www.bapecanada.ca/
Kyrie 5 Shoes http://www.kyrie5-shoes.us/
Vans Old Skool http://www.vansoldskool.org.uk/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven.us.com/
Nike Kyrie http://www.kyrie5shoes.us/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstockoutlet.us/
Converse Sneakers http://www.converses.us/
Coach http://www.coachbags.us/
Birkenstock Sale http://www.birkenstockuk.org.uk/
Supreme Shirt http://www.supremeshirt.us/
Nike Air Max http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Pandora Rings http://www.pandoracanada.ca/
Giuseppe http://www.giuseppeshoes.us.org/
Goyard Wallet http://www.goyardcanada.ca/
Karen Millen Dresses http://www.karen-millen.us/
Asics Shoes http://www.asicsoutlet.us/
Puma http://www.pumacanada.ca/
Swarovski Necklace http://www.swarovskijewelry.us/
Red Bottoms http://www.redbottomsshoes.us/
Mizuno Golf http://www.mizunoshoes.org/
Balenciaga Runners http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Vans Slip On http://www.vansslipon.us/
Salomon Running Shoes http://www.salomons.us/
Pandora Bracelet http://www.pandorarings.us/
Kevin Durant Shoes http://www.kd-11.us.org/
Birkenstock Sale http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Fitflop Shoes http://www.fitflopshoes.us/
Converse All Star http://www.converse-uk.co.uk/
Bvlgari http://www.bvlgaris.us/
Salomon Speedcross 5 http://www.salomon.in.net/
Fjallraven http://www.fjallravenkanken.us.com/
Suicoke http://www.suicoke.us/
CK Underwear http://www.calvinklein.org.uk/
Jordan Outlet http://www.jordanshoesoutlet.us/
Nike Air Max http://www.nikeairmaxca.ca/
Fred Perry T Shirt http://www.fredperry.us.org/
Cartier Bracelet http://www.cartier.us.org/
Birkenstock Sale http://www.birkenstock-sale.us/
Longchamp Handbags http://www.longchampbags-outlet.us/
Fila Sneakers http://www.filashoes.co.uk/
Bottega Veneta Bags http://www.bottegavenetas.us/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven.in.net/
Christian Louboutin UK http://www.louboutintrainers.co.uk/
Michael Kors http://www.michaelkors-bags.us/
Birkenstock Sale http://www.birkenstocksandalssale.us/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Longchamp Tote http://www.longchampbackpack.us/
Golden Goose Sale http://www.goldengooses.us.org/
Supreme Shirt http://www.supremehoodie.co.uk/
Adidas http://www.adidascanadashoes.ca/
Yeezy Shoes http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Fitflops Clearance http://www.fitflopsandals.us/
Nike Air Max 2019 http://www.airmax-2019.us/
Balenciaga Shoes http://www.balenciagas.us/
Vans Shoes http://www.vanscanada.ca/
Ecco Mens Shoes http://www.eccoshoessandals.us/
Pandora Store http://www.pandorajewelrystore.us/
Pandora Charms http://www.pandora.in.net/
Vibram Shoes http://www.vibram.us.org/
Michael Kors Purse http://www.michaelkorspurse.us/
Balenciaga Sneakers http://www.balenciagashoes.ca/
Pandora Charms http://www.pandoraus.us/
Clarks Shoes http://www.clarksshoes.org.uk/
New Balance Mens http://www.newbalanceshoes.us/
Lebron http://www.lebron-16.us.org/
Hydro Flask Stickers http://www.hydroflask.us.org/
Bape Clothing http://www.bapehoodie.co.uk/
Balenciaga Sneakers http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Balenciaga http://www.balenciagasneakers.us/
Nike Air Max http://www.airmax-270.co.uk/
Birkenstock Canada http://www.birkenstock-canada.ca/
Off White http://www.offwhites.us/
Polo Ralph Lauren Outlet http://www.ralphlaurenusa.us/
Fjallraven Bags http://www.fjallraven.us.org/
Curry 5 Shoes http://www.curry5.ca/
Fjallraven Sale http://www.fjallraven.org.uk/
Pandora Rings http://www.pandoracanadarings.ca/
Mulberry Handbags http://www.mulberryhandbags.us/
Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Supreme http://www.supreme-canada.ca/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven-canada.ca/
Zanotti http://www.giuseppeshoes.us/
Ultra Boost http://www.adidasultraboost.us.com/
Adidas Superstar http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
Golden Goose Superstar Sneakers http://www.goldengoose-shoes.us/
Coach http://www.coach-bags.us/
Nike Air Max 270 http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Fitflop Sandals http://www.fitflop.org.uk/
Red Bottoms http://www.louboutinredbottoms.us/
MCM Purse http://www.mcmbags.us/
Yeezy 500 http://www.adidasnmdwomens.us/
Mont Blanc Refills http://www.mont-blancpens.us/
Hydro Flask Stickers http://www.hydro-flask.us/
Lebron 15 http://www.lebron16.ca/
Goyard http://www.goyard-bags.us/
Off White Hoodie http://www.offwhitecanada.ca/


Szólj hozzá:

KÉRDEZZEN TŐLÜNK