=

Itt kereshet szakembereink között.


KÉRDEZZEN TŐLÜNK

Z generáció
KÓCZÁN BALÁZS
KÓCZÁN BALÁZS
- 2017. 03. 10. 17:16

Zgeneráció.png

 Napjainkban egyre több helyen találkozhatunk a Z generáció kifejezéssel, azonban sokszor csak rész-, esetleg téves információkat hallunk róluk. Kik is ők pontosan? Mi jellemzi őket? Mik a főbb jellegzetességeik, problémáik?

 Mannheim Károly generációelmélete alapján születési éveik szerint korszakokra bonthatjuk az emberiséget; szerinte a generáció egy „olyan társadalmi csoport, amelyben az életkor ugyan nem korlátozza a csoporthoz tartozást, de kiterjed azoknak az egyéneknek az összességére, akik serdülőkorukban vagy felnőttkoruk korai szakaszában szükségszerűen konfrontálódnak egy korábban létező kultúrával és valószínűleg ennek átalakítási szándéka is megfogalmazódik bennük.” A korszakok váltásának legfőbb alapját a technikai fejődésben látta. 


A megkülönböztetést a XX. században kezdték el: az első volt a veteránok korszaka (1925 és 1945 között születettek), majd ezt követte a Baby boom időszak (1946 és 1964 közöttiek). Az X generáció az 1965 és 1979 között napvilágot látottaké, amit az Y generáció követ (1980 és 1995 közöttiek), majd elérünk a Z generációhoz, akik 1996 és 2010 között születtek. A jövő az alfa generációé, ők a 2010 után születettek.
 
A Z generáció nagy váltást jelent a korábbiakhoz képest, mivel a korszakot egy olyan technikai vívmány jellemzi, amely azóta is meghatározója mindennapjainknak, ráadásul a felgyorsult világ egyik jelképes kifejező eszköze: az internet. A korszak azokat az embereket foglalja magába, akik olyan korba születtek, amikor az emberiség már nem ismeri az internet nélküli világot.
 
A legtöbb jellemzőik is ennek megfelelően alakulnak: nem ritka manapság, hogy egy gyermek hamarabb tanul meg kezelni egy tabletet vagy egy okostelefont, mint ahogy megtanulna olvasni, így tulajdonképpen a technika és a média által szocializálódnak. Körükben felértékelődött a virtuális tér – az interakciós tér kárára, ráadásul a média hatására nagyon könnyen befolyásolhatók. Fogyasztói társadalom lévén ezek a könnyen befolyásolható gyermekek gyakran befolyásolják a szüleik vásárlási szokásait, kiadásait, ráadásul további jellemzőjük a márkahűség is, amelyet a média táplál beléjük, a kettő kombinálása pedig azt eredményezi, hogy gyakran jobban megterhelik szüleik pénztárcáját, mint amennyire az szükséges lenne.
 
Míg régen a család közös munkája volt a földművelés, amelyben a gyermek is tevékenyen részt vett, mára a gyermekek ezeket az éveiket az iskolában töltik, egy kortárs csoporttal, akik szerepe így jelentősen megnőtt a család rovására. Az önkifejezés, illetve a csoporthoz való tartozásuk kifejezése is elsősorban ezen csoportok felé irányul. Szabadidejük eltöltése egyre inkább a digitális kor termékeire, azaz a televízióra és az internetre korlátozódik, de szeretnek együtt lenni barátaikkal is, ez azonban sokszor a kötelességeik rovására megy.
 
A korszak új betegségeket is hozott magával: az új, idealizált, számítógépek által tökéletesített emberképek hatására elterjedtek az olyan testképzavar-betegségek, mint az anorexia (kóros soványság), a bulimia (falási rohamok, majd hánytatás), az obesitas (kóros kövérség) vagy az exorexia (túlzásba vitt edzés). Egyre nagyobb szerep jut a függőbetegségeknek is, mint a dohányzás, az alkoholizmus vagy a drogfogyasztás. Mivel korukat egyre jobban áthatja az individualista szemlélet, megváltozott a nemek egymáshoz való viszonya is, így nem ritka a homoszexualitás, a biszexualitás, a metroszexualitás (külsejére túl sokat adó személy) de a retroszexualitás is (külsejét elhanyagoló egyed). Utóbbi jellemző együttvéve azzal a ténnyel, hogy a kortárs csoport gyakran előtérbe kerül a családdal szemben, eredményezi azt – több egyéb tényező mellett-, hogy napjainkban a családok válságáról beszélhetünk.
A negatívumok mellett természetesen pozitívumok is vannak: elmondható, hogy nyitottak az újdonságokra, a problémamegoldás terén rugalmasak, és - részben az internetnek köszönhetően – remek kommunikációs készséggel rendelkeznek.
 
A Z generáció egy teljesen más szemlélettel rendelkező csoport, mint elődeik, így problémáik megoldása is új fajta nézőpontokat követelnek meg, azonban amennyiben erősségeikre építünk, könnyen a társadalom hasznos tagjaivá tehetjük őket.
 
 
Ajánlott irodalom:
Tari Annamária: Z generáció
Karl Mannheim: The problem of generations

A blogbejegyzést KÓCZÁN BALÁZS pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!


Hozzászólások:

frank - 2019. május 16., Csütörtök 13:58

Pandora Jewelry http://www.pandoras.us/
Aike Air Max 270 http://www.nikeairmax720.us/
Burberry Belt http://www.burberrybagsuk.co.uk/
Pandora Charms http://www.pandorajewelrystore.us/
Fitflop Sandals http://www.fitflopsandals.us/
Nike Air Max 270 http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Jimmy Choo http://www.jimmy-chooshoes.us/
Vans Old Skool http://www.vansslipon.us/
Ultra Boost http://www.adidasultraboost.us.com/
hampion Clothing http://www.championhoodie.co.uk/
Bvlgari Jewelry http://www.bvlgaris.us/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstock-sale.us/
Kevin Durant Shoes http://www.kd-11.us.org/
Red Bottom Shoes http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Fila Shoes http://www.filashoes.co.uk/
Bape Shark Hoodie http://www.bape-hoodie.us/
Lebron 16 http://www.lebron16.ca/
Balenciaga Shoes http://www.balenciagasneakers.us/
Yeezy Canada http://www.adidasyeezy.ca/
KD 11 http://www.kd11.ca/
Vans Slip On http://www.vansshoesoutlet.us/
Fjallraven Backpack http://www.fjallraven.org.uk/
Skechers Shoes http://www.skechersshoes-outlet.us/
Fitflop Shoes http://www.fitflopshoes.us/
Kyrie 5 http://www.kyrie5shoes.us/
Louboutin Shoes http://www.redbottomsshoes.us/
Ralph Lauren http://www.ralphlauren-polo.us/
Michael Kors Handbags http://www.michaelkors-bags.us/
Champion Clothing http://www.champion-canada.ca/
Kate Spade Outlet http://www.katespadebags.ca/
Pandora Jewelry http://www.pandora.in.net/
Off White Hoodie http://www.offwhitecanada.ca/
Red Bottoms http://www.louboutinredbottomshoes.us/
Salomon Boots http://www.salomon.in.net/
Champion Hoodie http://www.championsweatshirt.us.com/
Fred Perry http://www.fredperry.us.org/
Vans Slip On http://www.vansoldskool.org.uk/
Giuseppe Shoes http://www.giuseppeshoes.us.org/
Pandora Canada http://www.pandoracanadarings.ca/
Fjallraven Canada http://www.fjallraven-canada.ca/
Five Finger Shoes http://www.vibram.us.org/
Yeezy Trainers http://www.yeezytrainers.co.uk/
Balenciaga Shoes http://www.balenciagashoes.ca/
Yeezy Boost 350 V2 http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Bottega Veneta Wallet http://www.bottegavenetas.us/
Ecco http://www.eccoshoessandals.us/
ED Hardy Dress http://www.edhardyclothing.us/
Karen Millen UK http://www.karen-millen.co.uk/
Supreme Hoodie http://www.supremeclothings.us.com/
Nike Outlet http://www.nikeairmaxca.ca/
Coach Outlet http://www.coachbagsoutlet.us/
Golden Goose Shoes http://www.goldengooses.us.org/
Nike Air Max http://www.nikecanadashoes.ca/
North Face Outlet http://www.northfacejacket.us.org/
Asics Running Shoes http://www.asicscanada.ca/
Red Bottom Shoes http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Calvin Klein http://www.calvinklein.org.uk/
Fitflop Shoes http://www.fitflop.org.uk/
Mizuno Golf http://www.mizunoshoes.org/
Coach Outlet http://www.coachbags.co.uk/
Golden Goose Sneakers http://www.goldengoose-shoes.us/
Ralph Lauren Canada http://www.polo-ralphlauren.ca/
Adidas Yeezy http://www.yeezy-supply.us/
Nike UK http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Jordan Retro 11 http://www.jordanshoesoutlet.us/
Cartier Bracelet http://www.cartier.us.org/
Ferragamo http://www.ferragamo.in.net/
MCM Backpack http://www.mcmbags.us/
Bape http://www.bapeshirt.us/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven.in.net/
Adidas NMD Womens http://www.adidasnmdwomens.us/
Vans Old Skool Canada http://www.vanscanada.ca/
Pandora http://www.pandoracanadas.ca/
Ralph Lauren http://www.ralph-laurencanada.ca/
Balenciaga Shoes http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Skechers Boots http://www.skechersoutlet.us/
Kate Spade Handbags http://www.katespade-purses.us.com/
Air Max http://www.airmax-720.us/
Harden Shoes http://www.hardenvol3.us/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstockuk.org.uk/
Coach Handbags http://www.coachbags.us/
Birkenstock Canada http://www.birkenstock-canada.ca/
Jordan Retro 11 http://www.jordan-11.us/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallravenkanken.us.com/
Suicoke Moto http://www.suicoke.us/
Karen Millen Dresses http://www.karenmillendresses.co.uk/
Air Max 270 http://www.airmax2019.us/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstocksandalssale.us/
Michael Kors Purse http://www.michaelkorspurse.us/
Red Bottom Shoes http://www.redbottoms.us.com/
Red Bottom Shoes http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Louboutin http://www.louboutinredbottoms.us/
Asics Running Shoes http://www.asicsoutlet.us/
Hydro Flask Sale http://www.hydro-flask.us/
Supreme Clothing http://www.supremes.us.org/
A Bathing Ape http://www.bapehoodie.co.uk/
Pandora http://www.pandoraus.us/
Fila Disruptor 2 http://www.filacanada.ca/
Adidas NMD http://www.adidasboost.us/
Swarovski http://www.swarovskijewelry.us/
Fila Sneakers http://www.fila.in.net/
Converse http://www.conversecanada.ca/
Jordan Shoes http://www.jordanshoes.ca/
Coach Wallet http://www.coach-bags.us/
Air Max 2019 http://www.airmax-2019.us/
Adidas Superstar http://www.adidascanadashoes.ca/
Nike Air Max http://www.airmax-270.co.uk/
Adidas Shoes http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
Giuseppe Zanotti Shoes http://www.giuseppeshoes.us/
Balenciaga Shoes http://www.balenciagas.us/
Nike Kyrie http://www.kyrie5-shoes.us/
Adidas Shoes For Men http://www.adidas-outlet.ca/
Louboutin Trainers http://www.louboutintrainers.co.uk/
Vibram Five Fingers http://www.vibram-fivefingers.us/
Supreme Clothing http://www.supreme-canada.ca/
Burberry Bags http://www.mulberryhandbags.us/
Karen Millen http://www.karen-millen.us/
Polo Ralph Lauren Outlet http://www.ralphlaurenusa.us/
Birkenstock http://www.birkenstockoutlet.us/
Asics Kayano http://www.asicsrunningshoes.us/
Balenciaga http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Clarks Shoes http://www.clarksshoes.org.uk/
Hydro Flask 32 OZ http://www.hydroflask.us.org/
Fjallraven Bags http://www.fjallraven.us.com/
Nike Shox Women http://www.nikeshoxwomen.us/
Air Jordan http://www.jordan11.org.uk/
Nike Uptempo http://www.nikeuptempo.us/
Bape Shorts http://www.bapecanada.ca/
Steph Curry Shoes http://www.curry5shoes.us.org/
Converse Shoes http://www.converses.us/
Pandora Jewelry http://www.pandoracanada.ca/
Goyard Wallet http://www.goyardcanada.ca/
Off White Hoodie http://www.off-white.us.org/
Supreme http://www.supremeshirt.us/
Converse UK http://www.converse-uk.co.uk/
Fjallraven http://www.fjallraven.us.org/
Bape http://www.bape.org.uk/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Mont Blanc Fountain Pen http://www.mont-blancpens.us/
Salomon Running Shoes http://www.salomons.us/
Salomon Shoes http://www.salomon-boots.us/
Golden Goose Sneakers Sale http://www.goldengoosesneakers.ca/
Salvatore Ferragamo http://www.ferragamocanada.ca/
Giuseppe Zanotti http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Puma Suede http://www.pumacanada.ca/
Lebron 16 http://www.lebron-16.us.org/
Longchamp Bags http://www.longchampbags-outlet.us/
Longchamp Purse http://www.longchamp-canada.ca/
Off White Clothing http://www.offwhites.us/
Champion http://www.championhoodie.us.com/
Fjallraven http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Coach Handbags http://www.coachbags.ca/
Pandora Jewelry http://www.pandorarings.us/
Yeezy Boost http://www.yeezy-boost.co.uk/
New Balance http://www.newbalanceshoes.us/
Golden Goose Sneakers Sale http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Supreme Shirt http://www.supremehoodie.co.uk/
Birkenstock UK http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Kate Spade http://www.katespadecanada.ca/
Goyard http://www.goyard-bags.us/
Curry 5 Shoes http://www.curry5.ca/
Toms Shoes http://www.toms-shoes.us/
Jimmy Choo Shoes http://www.jimmychooheels.us/
Pandora Rings http://www.pandoraofficialsite.us/
Longchamp Tote http://www.longchampbackpack.us/


ronald - 2019. május 17., Péntek 23:47

Swarovski Rings http://www.swarovskijewelry.us/
Nike Shoes http://www.nikecanadashoes.ca/
Champion Hoodie Canada http://www.champion-canada.ca/
Jordan 11 http://www.jordan11.org.uk/
Birkenstock Outlet http://www.birkenstockoutlet.us/
KD 11 http://www.kd11.ca/
Adidas Trainers http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
Birkenstock http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
KD 11 shoes http://www.kd-11.us.org/
Air Max 2019 http://www.airmax2019.us/
New Balance Women http://www.newbalanceshoes.us/
Pandora Bracelet http://www.pandoras.us/
Yeezy Boost http://www.adidasyeezy.ca/
Kate Spade Outlet http://www.katespadebags.ca/
Yezzys http://www.yeezytrainers.co.uk/
Lebron Shoes http://www.lebron-16.us.org/
Nike Air Max http://www.airmax-2019.us/
Pandora Jewelry http://www.pandorajewelrystore.us/
Karen Millen Outlet http://www.karenmillendresses.co.uk/
Fred Perry http://www.fredperry.us.org/
Louboutin Shoes http://www.louboutinredbottomshoes.us/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven.us.org/
Pandora http://www.pandorarings.us/
Pandora Jewelry Official Site http://www.pandora.in.net/
Calvin Klein UK http://www.calvinklein.org.uk/
Supreme Hoodie http://www.supremehoodie.co.uk/
Kate Spade Handbags http://www.katespadecanada.ca/
Mont Blanc Refills http://www.mont-blancpens.us/
Ecco http://www.eccoshoessandals.us/
Karen Millen Dresses http://www.karen-millen.us/
Birkenstock http://www.birkenstocksandalssale.us/
Mizuno Wave Rider http://www.mizunoshoes.org/
Kyrie 4 http://www.kyrie5-shoes.us/
Louboutin Shoes http://www.louboutintrainers.co.uk/
Vibram 5 Fingers http://www.vibram.us.org/
Golden Goose http://www.goldengoose-shoes.us/
Ralph Lauren Outlet http://www.polo-ralphlauren.ca/
Air Max 90 http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Nike Air Max 95 http://www.airmax-270.co.uk/
Christian Louboutin http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Bape Hoodie http://www.bape-hoodie.us/
A Bathing Ape http://www.bape.org.uk/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Zanotti http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Golden Goose http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Adidas Yeezy Boost 350 http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Ferragamo http://www.ferragamocanada.ca/
Supreme Shirt http://www.supremeshirt.us/
Champion T Shirt http://www.championhoodie.us.com/
Curry 5 Shoes http://www.curry5shoes.us.org/
Supreme T Shirt http://www.supremeclothings.us.com/
Curry Shoes http://www.curry5.ca/
Hydro Flask http://www.hydroflask.us.org/
Coach http://www.coachbags.us/
Clarks UK http://www.clarksshoes.org.uk/
MCM Bags http://www.mcmbags.us/
Fjallraven http://www.fjallravenkanken.us.com/
Off White Shirt http://www.off-white.us.org/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Goyard Bags http://www.goyardcanada.ca/
Coach Handbags http://www.coachbagsoutlet.us/
Red Bottoms http://www.redbottomsshoes.us/
Pandora Charms http://www.pandoracanada.ca/
Pandora Rings http://www.pandoraofficialsite.us/
Yeezy Boost 350 http://www.yeezy-boost.co.uk/
Louboutin Shoes http://www.louboutinredbottoms.us/
Jordan Shoes http://www.jordanshoesoutlet.us/
Coach Bags http://www.coach-bags.us/
ED Hardy Clothing http://www.edhardyclothing.us/
Bape Shorts http://www.bapecanada.ca/
Balenciaga Sneakers http://www.balenciagas.us/
Pandora Rings http://www.pandoraus.us/
Longchamp Backpack http://www.longchampbackpack.us/
Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Vans Shoes http://www.vanscanada.ca/
Nike http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Puma Canada http://www.pumacanada.ca/
Fila Mens Shoes http://www.fila.in.net/
Karen Millen http://www.karen-millen.co.uk/
Fila Sneakers http://www.filacanada.ca/
Nike Air Max 720 http://www.nikeairmax720.us/
Vans Old Skool http://www.vansoldskool.org.uk/
Balenciaga Sneakers http://www.balenciagashoes.ca/
Salvatore Ferragamo http://www.ferragamo.in.net/
Salomon Speedcross 4 http://www.salomon.in.net/
Yeezy Supply http://www.yeezy-supply.us/
Giuseppe Zanotti Heels http://www.giuseppeshoes.us.org/
Kate Spade Purses http://www.katespade-purses.us.com/
Cartier Bracelet http://www.cartier.us.org/
Fila http://www.filashoes.co.uk/
Adidas Superstar http://www.adidas-outlet.ca/
Harden Shoes http://www.hardenvol3.us/
Fitflop Sandals http://www.fitflopshoes.us/
Kyrie 5 Shoes http://www.kyrie5shoes.us/
Polo Ralph Lauren http://www.ralph-laurencanada.ca/
Jordan 11 http://www.jordan-11.us/
Converse Shoes http://www.conversecanada.ca/
Supreme Clothing http://www.supreme-canada.ca/
Asics Running Shoes http://www.asicsoutlet.us/
Michael Kors Bags http://www.michaelkors-bags.us/
Salomon Speedcross 4 http://www.salomons.us/
North Face Coat http://www.northfacejacket.us.org/
Louboutin http://www.redbottoms.us.com/
High Top Vans http://www.vansshoesoutlet.us/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstock-canada.ca/
Asics http://www.asicscanada.ca/
Champion Hoodie http://www.championsweatshirt.us.com/
Louboutin Shoes http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Bottega http://www.bottegavenetas.us/
Pandora Bracelet http://www.pandoracanadarings.ca/
Birkenstock Sale http://www.birkenstockuk.org.uk/
hampion Clothing http://www.championhoodie.co.uk/
Off White Shoes http://www.offwhitecanada.ca/
Five Finger Shoes http://www.vibram-fivefingers.us/
Bvlgari Jewelry http://www.bvlgaris.us/
Longchamp Outlet http://www.longchamp-canada.ca/
Mulberry Bayswater http://www.mulberryhandbags.us/
Womens Jordans http://www.jordanshoes.ca/
Adidas Canada http://www.adidascanadashoes.ca/
Fjallraven http://www.fjallraven-canada.ca/
Jimmy Choo http://www.jimmy-chooshoes.us/
Air Max http://www.airmax-720.us/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstock-sale.us/
Ralph Lauren http://www.ralphlauren-polo.us/
Vans Old Skool http://www.vansslipon.us/
Balenciaga http://www.balenciagasneakers.us/
Converse http://www.converses.us/
Golden Goose Shoes http://www.goldengooses.us.org/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven.in.net/
Bape Jacket http://www.bapehoodie.co.uk/
Skechers Go Walk http://www.skechersoutlet.us/
Salomon Shoes http://www.salomon-boots.us/
Nike Uptempo http://www.nikeuptempo.us/
Toms Shoes http://www.toms-shoes.us/
Nike Lebron http://www.lebron16.ca/
Giuseppe Zanotti http://www.giuseppeshoes.us/
Bape http://www.bapeshirt.us/
Coach Bags http://www.coachbags.ca/
Nike Outlet http://www.nikeshoxwomen.us/
Nike Air Max http://www.nikeairmaxca.ca/
Hydro Flask Stickers http://www.hydro-flask.us/
Skechers Shoes http://www.skechersshoes-outlet.us/
Off White Hoodie http://www.offwhites.us/
Jimmy Choo http://www.jimmychooheels.us/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven.us.com/
Asics Gel http://www.asicsrunningshoes.us/
Coach Purses http://www.coachbags.co.uk/
Michael Kors http://www.michaelkorspurse.us/
Fitflops Clearance http://www.fitflopsandals.us/
Converse All Star http://www.converse-uk.co.uk/
Adidas Ultra Boost http://www.adidasultraboost.us.com/
Balenciaga http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Supreme Shoes http://www.supremes.us.org/
Golden Goose Sale http://www.goldengoosesneakers.ca/
Yeezy 750 http://www.adidasnmdwomens.us/
Adidas Stan Smith http://www.adidasboost.us/
Goyard Bags http://www.goyard-bags.us/
Balenciaga Bags http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Ralph Lauren http://www.ralphlaurenusa.us/
Fjallraven Kanken Sale http://www.fjallraven.org.uk/
Burberry http://www.burberrybagsuk.co.uk/
Pandora http://www.pandoracanadas.ca/
Suicoke Sandals http://www.suicoke.us/
Fitflop Sandals http://www.fitflop.org.uk/
Longchamp Bags http://www.longchampbags-outlet.us/


Szólj hozzá:

KÉRDEZZEN TŐLÜNK