=

Itt kereshet szakembereink között.


KÉRDEZZEN TŐLÜNK

Autoriter vagy demokratikus?
OnlinePszichológia
OnlinePszichológia
- 2017. 06. 05. 18:21

couple-2206294_1280.jpg

Személyiségszichológia

Az 1920-30- as években kutatássorozatok személyiségtipológiát próbáltak felállítani különböző pszichológiai és szociológiai szempontok alapján. Az1940- es évekre két egymástól gyökeresen eltérő személyiségtípust különítettek el az alapján, hogy az egyén hogyan viszonyul a tekintélyhez. Így rajzolódott ki a vonal a tekintélyelvű, autoriter és a demokratikus személyiség között.

Tekintélyelvű személyiség:
 

  • önmaga megértő elfogadására képtelen, másokhoz sem a megértés eszközével közelít,
  • jellemző reakciója a felháborodás, tiltás, szabályozás,
  • viselkedését a nyílt vagy elfojtott agresszivitás jellemzi,
  • értelmi-gondolati világát a merevség, a sztereotípia-képzésre való fokozott hajlam jellemzi,
  • előítéletek rabja kisebbségi csoportokkal szemben.
     

Demokratikus személyiség:

 

  • érzelmi életét az agresszivitás hiánya, a szeretetorientáció jellemzi,
  • alap beállítottsága a tárgyilagosság, melynek szerves eleme az én elfogadása, amihez mások irányába mutatott nagyfokú türelem társul,
  • értékei és normái nem a tekintély előtti vak behódolás, hanem a tudatos válogatás művei,
  • elkötelezetten követi az általa fontosnak tekintett társadalmi értékeket,
  • értelmi-gondolati világa hajlékony, az ellentmondásokat nem kerüli, hanem megérteni akarja azokat,
  • az új dolgokra, a változásra nem heves elutasítással, hanem érdeklődéssel és kíváncsisággal reagál,
  • társadalmi kisebbségekkel szemben nem táplál előítéletet.

     

A szexuális viselkedés és az emberi kapcsolatok területien is érzékelhető a két csoport közötti különbség.

1. Szexuális viselkedés dimenziója:

Amíg a tekintélyelvű személyiség alapelgondolása az egymástól mereven elválasztott "nőiesség" és "férfiasság" fogalma, melyhez mindenáron ragaszkodik, szájából csodálat és rajongás szól az idealizált másik nem felé, ugyanakkor szexuális gyakorlata kizsákmányoló és manipulatív, addig a demokratikus személyiség nemi kapcsolatai a személyként megélt és elfogadott társak köré csoportosulnak, szeretetet kínálnak, s azt keresnek.

2. Emberi kapcsolatok szférája:


Amíg az autoriter személyiség gyanakvással és bizalmatlansággal fürkészi az embereket,az emberek közötti viszonyok legfőbb alapelvének a függést tartja, a magánál alacsonyabb szinten állónak érzett emberekkel szemben gátlástalanul lenéző és becsmérlő, addig a demokratikus személyiség – az egyenlőség elvéből indul ki,másokhoz nyíltsággal és bizalommal közelít, és egyfajta, szereteten alapuló függést ismer csak el.

 

A blogbejegyzést OnlinePszichológia pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!


Hozzászólások:

marianne - 2019. május 16., Csütörtök 11:02

Nike Air Max http://www.airmax-270.co.uk/
Nike Air Uptempo http://www.nikeuptempo.us/
Bottega Veneta Handbags http://www.bottegavenetas.us/
Golden Goose Sneakers Sale http://www.goldengoosesneakers.ca/
Puma Shoes http://www.pumacanada.ca/
Golden Goose Sale http://www.goldengooses.us.org/
Jimmy Choo Sandals http://www.jimmychooheels.us/
Fitflop Sale http://www.fitflopshoes.us/
KD 10 http://www.kd-11.us.org/
Birkenstock http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Vibram Five Fingers http://www.vibram.us.org/
Birkenstock Sale http://www.birkenstockuk.org.uk/
Champion Sweatshirt http://www.champion-canada.ca/
Longchamp Handbags http://www.longchampbags-outlet.us/
Yeezy http://www.yeezy-boost.co.uk/
Nike Air Max 2019 http://www.airmax2019.us/
Balenciagas http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Asics Kayano http://www.asicsoutlet.us/
Supreme Canada http://www.supreme-canada.ca/
Giuseppe Shoes http://www.giuseppeshoes.us.org/
Ralph Lauren http://www.polo-ralphlauren.ca/
Michael Kors Outlet http://www.michaelkors-bags.us/
Yeezy http://www.yeezy-supply.us/
Giuseppe Shoes http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Fila http://www.fila.in.net/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Burberry UK http://www.burberrybagsuk.co.uk/
Nike Air Max 97 http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Michael Kors Bags http://www.michaelkorspurse.us/
Mont Blanc Pens http://www.mont-blancpens.us/
Coach Bags http://www.coachbagsoutlet.us/
Hydro Flask 40 OZ http://www.hydroflask.us.org/
Fjallraven Sale http://www.fjallraven.org.uk/
Salomon Shoes http://www.salomon-boots.us/
Supreme Shirt http://www.supremeshirt.us/
Nike http://www.nikeairmaxca.ca/
Red Bottom Shoes http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Yeezy Shoes http://www.adidasyeezy.ca/
Kate Spade http://www.katespadecanada.ca/
Harden Vol 2 http://www.hardenvol3.us/
Clarks UK http://www.clarksshoes.org.uk/
Vans http://www.vanscanada.ca/
Lebron Shoes http://www.lebron16.ca/
Christian Louboutin Sneakers http://www.louboutinredbottoms.us/
KD 11 Shoes http://www.kd11.ca/
Bvlgari Ring http://www.bvlgaris.us/
Giuseppe http://www.giuseppeshoes.us/
Bape http://www.bape.org.uk/
Kate Spade Wallet http://www.katespade-purses.us.com/
Birkenstock Canada http://www.birkenstock-canada.ca/
Fila Disruptor 2 http://www.filacanada.ca/
High Top Vans http://www.vansslipon.us/
Calvin Klein UK http://www.calvinklein.org.uk/
Pandora http://www.pandorajewelrystore.us/
Birkenstock Canada http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Red Bottom Shoes http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Pandora Jewelry http://www.pandoras.us/
Suicoke http://www.suicoke.us/
Skechers Shoes http://www.skechersoutlet.us/
Coach Purses http://www.coachbags.co.uk/
Supreme T Shirt http://www.supremeclothings.us.com/
Fjallraven Bags http://www.fjallraven.us.org/
Louboutin Shoes http://www.louboutinredbottomshoes.us/
Louboutin Shoes http://www.louboutintrainers.co.uk/
Birkenstock http://www.birkenstockoutlet.us/
Salomon http://www.salomons.us/
Asics Shoes http://www.asicsrunningshoes.us/
Air Max 270 http://www.airmax-2019.us/
Salomon Speedcross 5 http://www.salomon.in.net/
Coach Bags http://www.coachbags.us/
Adidas UK http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
Pandora Jewelry http://www.pandora.in.net/
North Face Vest http://www.northfacejacket.us.org/
Cartier Ring http://www.cartier.us.org/
Adidas http://www.adidas-outlet.ca/
Adidas http://www.adidascanadashoes.ca/
Karen Millen Outlet http://www.karenmillendresses.co.uk/
Nike Shox Mens http://www.nikeshoxwomen.us/
Pandora Canada http://www.pandoracanadas.ca/
Balenciaga http://www.balenciagas.us/
Mulberry http://www.mulberryhandbags.us/
Yezzys http://www.yeezytrainers.co.uk/
Pandora Bracelet http://www.pandoraofficialsite.us/
Birkenstock Outlet http://www.birkenstocksandalssale.us/
Ferragamo Shoes http://www.ferragamo.in.net/
Fjallraven http://www.fjallraven.in.net/
Karen Millen UK http://www.karen-millen.co.uk/
Swarovski Necklace http://www.swarovskijewelry.us/
Supreme Sweatshirt http://www.supremes.us.org/
Longchamp http://www.longchampbackpack.us/
Fjallraven http://www.fjallravenkanken.us.com/
MCM http://www.mcmbags.us/
Nike Shoes http://www.airmax-720.us/
ED Hardy Clothing http://www.edhardyclothing.us/
Jordan 11 http://www.jordan11.org.uk/
Champion Hoodie http://www.championhoodie.co.uk/
Vans Slip On http://www.vansoldskool.org.uk/
Champion T Shirt http://www.championhoodie.us.com/
Kyrie 4 http://www.kyrie5-shoes.us/
Balenciaga Canada http://www.balenciagashoes.ca/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven-canada.ca/
Bape Hoodie http://www.bape-hoodie.us/
Bape Canada http://www.bapecanada.ca/
Fila High Tops http://www.filashoes.co.uk/
Mizuno Running Shoes http://www.mizunoshoes.org/
New Jordans http://www.jordanshoes.ca/
Fitflop http://www.fitflopsandals.us/
Pandora Bracelet http://www.pandoracanadarings.ca/
Currys http://www.curry5shoes.us.org/
Adidas Boost http://www.adidasboost.us/
Fjallraven http://www.fjallraven.us.com/
Kyrie 5 Shoes http://www.kyrie5shoes.us/
Aike Air Max 270 http://www.nikeairmax720.us/
Coach Outlet Canada http://www.coachbags.ca/
Bape Jacket http://www.bapehoodie.co.uk/
Champion Hoodie http://www.championsweatshirt.us.com/
Balenciaga Runners http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Pandora Jewelry http://www.pandorarings.us/
Vans Slip On http://www.vansshoesoutlet.us/
Goyard Bags http://www.goyard-bags.us/
Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Lebron 15 http://www.lebron-16.us.org/
Jimmy Choo Heels http://www.jimmy-chooshoes.us/
Supreme http://www.supremehoodie.co.uk/
Ralph Lauren http://www.ralphlaurenusa.us/
Bape Hoodie http://www.bapeshirt.us/
Kate Spade http://www.katespadebags.ca/
Asics Gel Nimbus http://www.asicscanada.ca/
Karen Millen http://www.karen-millen.us/
Off White Clothing http://www.offwhites.us/
Balenciaga http://www.balenciagasneakers.us/
Hydro Flask http://www.hydro-flask.us/
Longchamp Backpack http://www.longchamp-canada.ca/
Louboutin Shoes http://www.redbottoms.us.com/
Adidas NMD http://www.adidasnmdwomens.us/
Jordan Retro 11 http://www.jordanshoesoutlet.us/
Ferragamo Belt http://www.ferragamocanada.ca/
Christian Louboutin http://www.redbottomsshoes.us/
Pandora Charms http://www.pandoraus.us/
Coach Wallet http://www.coach-bags.us/
Toms http://www.toms-shoes.us/
Ralph Lauren http://www.ralph-laurencanada.ca/
Ecco Shoes http://www.eccoshoessandals.us/
Goyard Wallet http://www.goyardcanada.ca/
Off White T Shirt http://www.offwhitecanada.ca/
Birkenstock http://www.birkenstock-sale.us/
Converse High Tops http://www.converse-uk.co.uk/
Curry Shoes http://www.curry5.ca/
Fred Perry Shoes http://www.fredperry.us.org/
Golden Goose Sneakers http://www.goldengoose-shoes.us/
Golden Goose Superstar http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Off White Sneakers http://www.off-white.us.org/
Converse Shoes http://www.converses.us/
Vibram http://www.vibram-fivefingers.us/
New Balance 574 http://www.newbalanceshoes.us/
Yeezy Boost 350 V2 http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Fitflop http://www.fitflop.org.uk/
Nike http://www.nikecanadashoes.ca/
Nike http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Ralph Lauren http://www.ralphlauren-polo.us/
Pandora http://www.pandoracanada.ca/
New Jordans http://www.jordan-11.us/
Ultra Boost http://www.adidasultraboost.us.com/
Skechers http://www.skechersshoes-outlet.us/
Converse http://www.conversecanada.ca/


Szólj hozzá:

KÉRDEZZEN TŐLÜNK