=

Itt kereshet szakembereink között.


KÉRDEZZEN TŐLÜNK

Tegnap a Dr. House nem így csinálta! - A kórházsorozatok sikere és veszélye
CZECZ FRUZSINA
CZECZ FRUZSINA
- 2017. 03. 08. 14:42

timthumb (47).jpg

 Kezdetben csak a Vészhelyzet jóképű orvosaiért rajonghattak nők ezrei, ma azonban egymást érik a kórházsorozatok. Dr. House cinikus megjegyzései, a Kés/ Alatt epizódjai vagy a Grace Klinikán folyó bonyodalmak óriási rajongótábort vonzanak. A külföldről átvett sorozatok mellett Magyarország is bevezetett egy hasonló műfajt. A Jóban-Rosszban epizódjai is egy kórházban játszódnak, orvosok és nővérek a főszereplők.

 Az ilyen műsorok fő vonzereje valószínűleg nem a tudományos világ és a latin szavak megértése. A kórház dolgozóit mindig láthatjuk magánemberként is, bepillanthatunk szövevényes kapcsolataikba. Sosem hiányozhatnak a szerelmi szálak. Nem ritkán előforul, hogy az orvosok egymásba szeretnek, hiszen annyi időt töltenek a kórházban, hogy a második otthonukká válik a munkahely. Fő bizalmasok, barátok, szeretők, házastársak válnak a kollégákból. 

A kórházsorozatoknak köszönhetően minden héten megismerhet a közönség valamilyen új szakkifejezést, gyógymódot, sebészeti technikát. A filmek hatása azonban negatív is lehet, éppen a sok betegség említése és részletezése miatt. A nézők kedvenc sorozatuk hatására folyamatosan monitorozni kezdhetik a testüket, egészségi állapotukat. Olyan tüneteket is vészjóslónak tekinthetnek, amire korábban fel sem figyeltek volna, és semmi jelentőségük nincs. A súlyos kórokról szóló epizódok amellett, hogy ismeretterjesztőek, félelmet is gerjeszthetnek.


A másik veszélyforrás, hogy a valódi orvosok szerint sok esetben szakszerűtlen kifejezéseket használnak a sorozatokban, vagy helytelen példát mutatnak a dolgozók. A Kés/Alatt című sorozatban például stroke-ot kapott az egyik idős páciens, és a fél oldala lebénult. Elhaló hangon szólt a plasztikai sebészhez: „Dr. Troy, csinálja meg az arcom!” A gyors arcfelvarrás után már kész is lett a beteg arca, és rögtön tökéletesen artikulált, rendben volt az összes mimikai izma is. 

Megtörtént, hazai eset, hogy egy idős bácsit a csípőprotézis használatára tanították a kórházban. A jobb oldalán műtötték, ezért tehermentesítés céljából a bal kezében kellett tartani a botot, erre támaszkodhatott. Miután a gyógytornászok mindezt elmagyarázták, a beteg felállt, a jobb kezébe fogta a botot, és magabiztosan elindult. Az orvosok figyelmeztették, hogy helytelen, amit csinál, hiszen az előbb beszélték meg a teendőket. A bácsi a következőt válaszolta: Önök rosszul tudják! Tegnap láttam a Dr. House-t, és ő is ugyanabba a kezébe fogja a botot, amelyik oldalon beteg a lába!” Az ilyen mondatok hallatán elgondolkodtató a készítők felelőssége... A sorozatok főszereplői mintává, példaképpé válnak a nézők szemében, és ez akár károkat is okozhat.

 A filmek felkészült orvosainak mindig van egy jó ötletük, és rögtön megoldják a problémákat. Előfordulhat, hogy egy sorozatrajongó számára ezek a jelenetek rossz színben tüntetik fel az éles helyzetben dolgozó, valódi doktorokat. A képernyős orvosok gyorsabbak, okosabbak, sármosabbak, viccesebbek, mint akikkel egy igazi kórházban találkozunk. Könnyebb úgy viccelődni és hideg fejjel gondolkodni, ha nem múlik rajtuk valódi emberek élete...

A cikkben szereplő példákhoz Mészely Zita gyógytornász volt a segítségemre.

A blogbejegyzést CZECZ FRUZSINA pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!


Hozzászólások:

thelma - 2019. május 17., Péntek 17:27

Fjallraven http://www.fjallraven-canada.ca/
Vibram http://www.vibram.us.org/
Bape Hoodie http://www.bapecanada.ca/
Nike Air Max http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Karen Millen http://www.karenmillendresses.co.uk/
Air Max 270 http://www.airmax2019.us/
Fjallraven http://www.fjallraven.us.com/
Ralph Lauren http://www.polo-ralphlauren.ca/
Adidas NMD http://www.adidasboost.us/
Coach http://www.coachbags.ca/
Asics Running Shoes http://www.asicscanada.ca/
Pandora Rings http://www.pandoraus.us/
Champion Hoodie http://www.championhoodie.us.com/
Salomon Boots http://www.salomons.us/
KD 11 http://www.kd-11.us.org/
Birkenstock Sale http://www.birkenstock-sale.us/
Curry 5 Shoes http://www.curry5shoes.us.org/
Michael Kors Handbags http://www.michaelkorspurse.us/
Off White T Shirt http://www.offwhitecanada.ca/
Red Bottom Shoes http://www.redbottomsshoes.us/
Longchamp Tote http://www.longchampbackpack.us/
Giuseppe http://www.giuseppeshoes.us.org/
Yeezy 350 http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Nike Air Max 97 http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Longchamp Canada http://www.longchamp-canada.ca/
Converse Canada http://www.conversecanada.ca/
Balenciaga UK http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Bape Shirt http://www.bapeshirt.us/
Suicoke Moto http://www.suicoke.us/
Louboutin http://www.redbottoms.us.com/
Fjallraven http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Balenciaga Bags http://www.balenciagashoes.ca/
Nike Lebron http://www.lebron-16.us.org/
Nike Air Max http://www.nikecanadashoes.ca/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstock-canada.ca/
Mont Blanc http://www.mont-blancpens.us/
Adidas Trainers http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
Supreme http://www.supremes.us.org/
Supreme Shoes http://www.supremehoodie.co.uk/
Jordan Retro 11 http://www.jordanshoesoutlet.us/
Champion Sweatshirt http://www.champion-canada.ca/
Red Bottoms http://www.louboutinredbottoms.us/
Kyrie 5 Shoes http://www.kyrie5-shoes.us/
Coach Purses http://www.coachbagsoutlet.us/
Burberry Shirt http://www.burberrybagsuk.co.uk/
Salvatore Ferragamo http://www.ferragamocanada.ca/
Hydro Flask http://www.hydro-flask.us/
Fjallraven http://www.fjallraven.in.net/
Toms Womens Shoes http://www.toms-shoes.us/
Champion T Shirt http://www.championsweatshirt.us.com/
Steph Curry http://www.curry5.ca/
Balenciaga Trainers http://www.balenciagas.us/
Vans Slip On http://www.vansshoesoutlet.us/
Pandora Rings http://www.pandoracanada.ca/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven.org.uk/
Vans http://www.vansslipon.us/
Asics Gel http://www.asicsoutlet.us/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven.us.org/
Coach Outlet http://www.coach-bags.us/
North Face Coat http://www.northfacejacket.us.org/
Golden Goose Sneakers Sale http://www.goldengoose-shoes.us/
Kate Spade Bags http://www.katespadebags.ca/
Converse http://www.converses.us/
Bape Hoodie http://www.bapehoodie.co.uk/
Bape Shark Hoodie http://www.bape-hoodie.us/
Ecco Mens Shoes http://www.eccoshoessandals.us/
Yeezy Boost 350 http://www.yeezy-supply.us/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Giuseppe Shoes http://www.giuseppeshoes.us/
Lauren Ralph Lauren http://www.ralphlauren-polo.us/
Bvlgari Sunglasses http://www.bvlgaris.us/
Christian Louboutin http://www.louboutintrainers.co.uk/
Ralph Lauren Polo Shirts http://www.ralphlaurenusa.us/
Fila Shoes http://www.filacanada.ca/
Harden Vol 3 http://www.hardenvol3.us/
Pandora http://www.pandoracanadarings.ca/
Fjallraven Kanken http://www.fjallravenkanken.us.com/
Salomon Xa Pro 3d http://www.salomon-boots.us/
Nike CA http://www.nikeairmaxca.ca/
Kate Spade Purses http://www.katespadecanada.ca/
Fred Perry http://www.fredperry.us.org/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstockuk.org.uk/
Louboutin Shoes http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Michael Kors Purse http://www.michaelkors-bags.us/
Puma http://www.pumacanada.ca/
Nike Air Max 270 http://www.airmax-270.co.uk/
Karen Millen http://www.karen-millen.us/
Mizuno Shoes http://www.mizunoshoes.org/
Burberry Bags http://www.mulberryhandbags.us/
Adidas Shoes http://www.adidas-outlet.ca/
Red Bottoms http://www.louboutinredbottomshoes.us/
Nike Lebron http://www.lebron16.ca/
Karen Millen http://www.karen-millen.co.uk/
Fitflop Shoes http://www.fitflopshoes.us/
Nike Shoes http://www.nikeuptempo.us/
Pandora Jewelry http://www.pandoraofficialsite.us/
Golden Goose Sneakers http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Coach Bags http://www.coachbags.co.uk/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstocksandalssale.us/
Swarovski Jewelry http://www.swarovskijewelry.us/
Zanotti http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstockoutlet.us/
Aike Air Max 270 http://www.nikeairmax720.us/
Salomon Speedcross 5 http://www.salomon.in.net/
Womens Jordans http://www.jordanshoes.ca/
Asics http://www.asicsrunningshoes.us/
Coach Bags http://www.coachbags.us/
Off White Hoodie http://www.offwhites.us/
NMD http://www.adidasnmdwomens.us/
Goyard Wallet http://www.goyard-bags.us/
Yeezy Boost http://www.yeezytrainers.co.uk/
Cartier http://www.cartier.us.org/
Jordan Shoes http://www.jordan11.org.uk/
Jimmy Choo Heels http://www.jimmy-chooshoes.us/
Birkenstock Canada http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Lauren Ralph Lauren http://www.ralph-laurencanada.ca/
Bottega Veneta http://www.bottegavenetas.us/
Fila High Tops http://www.filashoes.co.uk/
Champion T Shirt http://www.championhoodie.co.uk/
Golden Goose Sneakers Sale http://www.goldengooses.us.org/
Clarks UK http://www.clarksshoes.org.uk/
MCM Backpack http://www.mcmbags.us/
Calvin Klein http://www.calvinklein.org.uk/
Golden Goose http://www.goldengoosesneakers.ca/
Skechers Shoes http://www.skechersoutlet.us/
Fitflop Sandals http://www.fitflopsandals.us/
Supreme T Shirt http://www.supremeclothings.us.com/
Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Ultra Boost Uncaged http://www.adidasultraboost.us.com/
Supreme http://www.supreme-canada.ca/
Pandora Rings http://www.pandorarings.us/
Balenciaga Shoes http://www.balenciagasneakers.us/
Christian Louboutin Shoes http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Fitflop Boots http://www.fitflop.org.uk/
Yeezy Boost http://www.yeezy-boost.co.uk/
Vans Slip On http://www.vansoldskool.org.uk/
Air Max 270 http://www.airmax-2019.us/
Pandora Jewelry http://www.pandorajewelrystore.us/
ED Hardy http://www.edhardyclothing.us/
Bape Hoodie http://www.bape.org.uk/
Pandora Rings http://www.pandoras.us/
Goyard Bags http://www.goyardcanada.ca/
Jimmy Choo Sandals http://www.jimmychooheels.us/
Pandora Canada http://www.pandoracanadas.ca/
Nike KD http://www.kd11.ca/
Vibram Five Fingers http://www.vibram-fivefingers.us/
Skechers http://www.skechersshoes-outlet.us/
Pandora Jewelry http://www.pandora.in.net/
Adidas Superstar http://www.adidascanadashoes.ca/
Converse All Star http://www.converse-uk.co.uk/
Hydro Flask 32 OZ http://www.hydroflask.us.org/
New Jordans http://www.jordan-11.us/
Salvatore Ferragamo Shoes http://www.ferragamo.in.net/
Longchamp Tote http://www.longchampbags-outlet.us/
Adidas Yeezy http://www.adidasyeezy.ca/
Kate Spade Bags http://www.katespade-purses.us.com/
Balenciaga http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Fila Sneakers http://www.fila.in.net/
Nike Kyrie http://www.kyrie5shoes.us/
Vans http://www.vanscanada.ca/
Off White Clothing http://www.off-white.us.org/
Nike Air Max 97 http://www.airmax-720.us/
Supreme Clothing http://www.supremeshirt.us/
Nike Shox Women http://www.nikeshoxwomen.us/
New Balance Mens http://www.newbalanceshoes.us/


Szólj hozzá:

KÉRDEZZEN TŐLÜNK