=

Itt kereshet szakembereink között.


KÉRDEZZEN TŐLÜNK

„A stressz az élet sója”
Bende Katalin
Bende Katalin
- 2018. 01. 12. 07:48

index-jpg-5a585a4b07b13.jpg

Mint Selye János mondta, a stressz az élet sója, melynek három összetevője van. Ezek a stresszorok, a veszélyeztető környezeti hatások; az élettani és pszichológiai stressz reakciók és az egyén pszichológiai, személyiség adottságai.

A stresszorokat leginkább azokkal az életeseményekkel vizsgálhatjuk, amelyek a legtöbb ember számára negatív következményekkel járnak. Holmes és Rahe összeállítottak egy skálát a stresszkeltő eseményekről. Minden esemény kapott egy pontszámot. Minél magasabb a pontszám, annál nagyobb a stressz. A legsúlyosabb életesemény a házastárs halála (100%), 2. a válás (72%) 3. a különköltözés (65%)…….  6. Személyi baleset vagy betegség (53%) …..   11. családtag betegsége (44%).

Igen nagy egyéni különbségek mutathatóak ki a pszichológiai és élettani stressz reakciókban, vannak, akik igen intenzív vegetatív válaszmintát mutatnak, közben érzelmileg kevésbé élik át a stressz reakciót, de a fordítottja is gyakori. A harmadik összetevő magyarázza azt, hogy ugyanaz az életesemény, stresszor az egyik ember számára elviselhetetlen, kontrollálhatatlan helyzet, míg a másik kifejezetten kellemesnek, kívánatosnak tartja. Például a szélsőséges, veszélyes sportok kedvelői egy ejtőernyős ugrást is élvezetesként élnek át, míg mások számára maga a repülés is szinte elviselhetetlen élmény.

Az utóbbi párszáz évben a minket fenyegető veszélyek általában nem fizikai jellegűek, hanem pszichológiaiak. Ráadásul ezek a "pszichológiai veszélyhelyzetek" jelentősen megszaporodtak az idők során. Testünk azonban megőrizte az evolúció évezredei alatt kialakított hatékony reakcióját, hogy veszély esetén minél nagyobb erőkifejtésre legyünk képesek. Erre ma már többnyire nincs szükség. Viszont, ha veszélyt érzékelünk, testünk mégis erre a fizikai erőfeszítésre készül fel. Tudatunk azt érzékeli, hogy pl. ordít a főnök, teljesíthetetlen dolgokat követelnek, hosszú a sor - testünk pedig ugyanazt a stresszválaszt adja.

Általános reakció a stresszhelyzetekre a harag, a frusztráció és a tehetetlenség érzése, amely agresszióhoz vezet. A frusztráció-agresszió hipotézis szerint valahányszor egy személy erőfeszítését egy cél elérésében megakadályozzák, agresszív hajtóerő keletkezik, amely a frusztrációt okozó tárgy vagy személy megkárosítására motivál. De általában, a mindennapi élethelyzetekben nem támadhatunk meg valakit (pl. a főnököt vagy a sorbanállókat), akkor ezt a késztetést magunkban tartjuk, amely felhalmozódott, elfojtott agresszióhoz és belső feszültséghez vezet.

A túl sűrű készültségi állapot meríti ki a szervezetünket, ennek köszönhetjük azt, hogy egyre többen szenvedünk valamilyen stressz-okozta betegségben. A megoldás nem az, hogy nagy erőfeszítéseket téve megszabadulunk testünk harcolj vagy menekülj válaszától, mert ez nem fog sikerülni. Két dolgot tehetünk. Az egyik a helyzetek újragondolása, mit tekintünk veszélynek, és mi az, ami tulajdonképpen lényegtelen. A másik pedig idegrendszerünk, és testünk tudatos pihentetése, hogy ezt a sok vészreakciót ki tudjuk heverni. Ezt a két dolgot, amik persze erősen összefüggenek, és erősítik is egymást, nevezhetjük stresszkezelésnek.

 

 

A blogbejegyzést Bende Katalin pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!


Hozzászólások:

sandra - 2019. május 18., Szombat 08:11

Vans http://www.vansslipon.us/
Calvin Klein Underwear http://www.calvinklein.org.uk/
Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Off White http://www.offwhitecanada.ca/
Hydro Flask http://www.hydroflask.us.org/
Bvlgari Sunglasses http://www.bvlgaris.us/
Asics http://www.asicsrunningshoes.us/
Jordan Shoes http://www.jordanshoesoutlet.us/
Coach Handbags http://www.coach-bags.us/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Christian Louboutin http://www.louboutinredbottoms.us/
Coach Bags http://www.coachbags.co.uk/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstocksandalssale.us/
Kyrie 5 Shoes http://www.kyrie5-shoes.us/
Ferragamo Shoes http://www.ferragamocanada.ca/
Fila Sneakers http://www.filacanada.ca/
Nike Shox Women http://www.nikeshoxwomen.us/
Pandora http://www.pandora.in.net/
Salomon Running Shoes http://www.salomons.us/
Yeezy Boost http://www.yeezytrainers.co.uk/
Burberry Belt http://www.burberrybagsuk.co.uk/
ED Hardy Shirt http://www.edhardyclothing.us/
Michael Kors Purse http://www.michaelkors-bags.us/
Coach Handbags http://www.coachbags.ca/
Skechers Outlet http://www.skechersoutlet.us/
Birkenstock http://www.birkenstock-canada.ca/
Champion http://www.championhoodie.us.com/
Yeezy http://www.yeezy-supply.us/
Fitflop Sandals http://www.fitflopsandals.us/
Lebron 16 http://www.lebron-16.us.org/
Supreme Shirt http://www.supremeclothings.us.com/
Ralph Lauren Dresses http://www.ralph-laurencanada.ca/
Fitflop Boots http://www.fitflop.org.uk/
Bape Clothing http://www.bape-hoodie.us/
MCM Handbags http://www.mcmbags.us/
Jimmy Choo http://www.jimmy-chooshoes.us/
Karen Millen UK http://www.karen-millen.co.uk/
High Top Vans http://www.vansshoesoutlet.us/
Bape Hoodie http://www.bape.org.uk/
Air Jordan http://www.jordan11.org.uk/
New Jordans http://www.jordanshoes.ca/
A Bathing Ape http://www.bapehoodie.co.uk/
Salomon Speedcross 4 http://www.salomon.in.net/
Kate Spade Bags http://www.katespadebags.ca/
Salvatore Ferragamo http://www.ferragamo.in.net/
Jimmy Choo Shoes http://www.jimmychooheels.us/
Fjallraven Backpack http://www.fjallraven.us.com/
Giuseppe Zanotti http://www.giuseppeshoes.us.org/
Karen Millen Tops http://www.karen-millen.us/
Adidas http://www.adidascanadashoes.ca/
Supreme Shirt http://www.supremehoodie.co.uk/
Salomon http://www.salomon-boots.us/
Adidas NMD http://www.adidasboost.us/
Kyrie Irving Shoes http://www.kyrie5shoes.us/
Bottega Veneta Bags http://www.bottegavenetas.us/
Yeezy Boost http://www.yeezy-boost.co.uk/
Pandora Rings http://www.pandoracanada.ca/
Five Finger Shoes http://www.vibram-fivefingers.us/
Longchamp Outlet http://www.longchampbags-outlet.us/
Supreme Canada http://www.supreme-canada.ca/
Ralph Lauren Outlet http://www.ralphlauren-polo.us/
Asics Gel Nimbus http://www.asicscanada.ca/
Pandora Jewelry http://www.pandoraofficialsite.us/
Curry Shoes http://www.curry5.ca/
Giuseppe Zanotti Shoes http://www.giuseppeshoes.us/
Karen Millen Outlet http://www.karenmillendresses.co.uk/
Nike Air Max 720 http://www.nikeairmax720.us/
Fila Shoes http://www.filashoes.co.uk/
Coach Outlet http://www.coachbags.us/
Louboutin Shoes http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Polo Ralph Lauren http://www.polo-ralphlauren.ca/
Hydro Flask 32 OZ http://www.hydro-flask.us/
Balenciaga http://www.balenciagasneakers.us/
Asics Kayano http://www.asicsoutlet.us/
NMD http://www.adidasnmdwomens.us/
Nike Shoes http://www.nikecanadashoes.ca/
Longchamp Backpack http://www.longchamp-canada.ca/
Golden Goose Shoes http://www.goldengoosesneakers.ca/
Polo Ralph Lauren http://www.ralphlaurenusa.us/
Mizuno Running Shoes http://www.mizunoshoes.org/
Zanotti http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Skechers Shoes http://www.skechersshoes-outlet.us/
Nike Air Max 2019 http://www.airmax-2019.us/
Vibram http://www.vibram.us.org/
Fjallraven Bags http://www.fjallravenkanken.us.com/
Balenciaga Shoes http://www.balenciagas.us/
Balenciaga Bags http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Mulberry Handbags http://www.mulberryhandbags.us/
Balenciaga Canada http://www.balenciagashoes.ca/
Converse High Tops http://www.conversecanada.ca/
Longchamp Backpack http://www.longchampbackpack.us/
Birkenstock Sale http://www.birkenstock-sale.us/
Nike Air Max http://www.airmax-270.co.uk/
Pandora http://www.pandorarings.us/
Champion Hoodie http://www.championsweatshirt.us.com/
Ultra Boost http://www.adidasultraboost.us.com/
Adidas Shoes Women http://www.adidas-outlet.ca/
Toms Shoes http://www.toms-shoes.us/
Curry 5 Shoes http://www.curry5shoes.us.org/
Goyard Handbags http://www.goyard-bags.us/
Lebron 16 http://www.lebron16.ca/
KD Shoes http://www.kd11.ca/
Vans Canada http://www.vanscanada.ca/
Golden Goose Sneakers http://www.goldengooses.us.org/
Nike Shoes http://www.nikeairmaxca.ca/
Christian Louboutin Heels http://www.redbottomsshoes.us/
Adidas Yeezy Boost 350 http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Converse High Tops http://www.converse-uk.co.uk/
Pandora Canada http://www.pandoracanadarings.ca/
KD 11 http://www.kd-11.us.org/
Pandora Bracelet http://www.pandoraus.us/
Nike UK http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Kate Spade Bags http://www.katespade-purses.us.com/
Bape Shirt http://www.bapeshirt.us/
Clarks Sandals http://www.clarksshoes.org.uk/
Pandora Jewelry http://www.pandorajewelrystore.us/
Converse High Tops http://www.converses.us/
Mont Blanc http://www.mont-blancpens.us/
Supreme Hoodie http://www.supremes.us.org/
Bape Hoodie http://www.bapecanada.ca/
Vans Slip On http://www.vansoldskool.org.uk/
Fred Perry http://www.fredperry.us.org/
Louboutin Trainers http://www.louboutintrainers.co.uk/
Louboutin http://www.louboutinredbottomshoes.us/
North Face Vest http://www.northfacejacket.us.org/
Birkenstock Canada http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Fjallraven Backpack http://www.fjallraven-canada.ca/
Suicoke Moto http://www.suicoke.us/
Nike Uptempo http://www.nikeuptempo.us/
Birkenstock http://www.birkenstockuk.org.uk/
Pandora http://www.pandoras.us/
Coach Handbags http://www.coachbagsoutlet.us/
Cartier http://www.cartier.us.org/
Red Bottom Shoes http://www.redbottoms.us.com/
Nike Air Max 720 http://www.airmax-720.us/
Balenciaga http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Champion Sweater http://www.champion-canada.ca/
Kate Spade Bags http://www.katespadecanada.ca/
Golden Goose http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Fila Sneakers http://www.fila.in.net/
Fjallraven Backpack http://www.fjallraven.org.uk/
Nike Air Max 90 http://www.airmax2019.us/
Off White Sneakers http://www.offwhites.us/
Swarovski Bracelet http://www.swarovskijewelry.us/
Jordan Retro 11 http://www.jordan-11.us/
Goyard Bags http://www.goyardcanada.ca/
Golden Goose http://www.goldengoose-shoes.us/
Yeezy Canada http://www.adidasyeezy.ca/
Supreme http://www.supremeshirt.us/
Ecco Shoes For Women http://www.eccoshoessandals.us/
Fitflop Shoes http://www.fitflopshoes.us/
Off White Sneakers http://www.off-white.us.org/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstockoutlet.us/
Nike http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Adidas Stan Smith http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
New Balance Women http://www.newbalanceshoes.us/
Louboutin Shoes http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Champion http://www.championhoodie.co.uk/
Michael Kors http://www.michaelkorspurse.us/
Puma Canada http://www.pumacanada.ca/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven.in.net/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Harden Vol 2 http://www.hardenvol3.us/
Fjallraven http://www.fjallraven.us.org/
Pandora Charms http://www.pandoracanadas.ca/


Szólj hozzá:

KÉRDEZZEN TŐLÜNK