=

Itt kereshet szakembereink között.


KÉRDEZZEN TŐLÜNK

Freudi személyiségelmélet II rész
Hollósy-Vadász Gábor
Hollósy-Vadász Gábor
- 2018. 03. 16. 11:38

Thorne és Henley (2000) szerint freudi értelemben a fejlődés során az ösztönök céljai változatlanok, de a forrásai változnak.

Erre a legjobb példa a szexuális ösztön, ami a freudi személyiség tipológiának egyik központi eleme. Freud írásaiban amellett érvelt, hogy a szexualitás már kamasz kor elött megkezdődik. Fontos, megjegyezni, hogy a gyermekkorban a szexualitáshoz még nem társul reproduktív funkció, mivel azok csak a kamaszkorban élednek fel. Gyermekkorban a szexualitás funkciója, hogy gyermek az erogén zónákon keresztül az élvezet érzését élhesse meg. Ilyen zónának tartotta Freud a szájat.

Thorne és Henley (2000) szerint a születéstől kezdve a csecsemő a száján keresztül tud örömöt megélni, ezt nevezik orális szakasznak. Freud munkássága során öt különböző funkciót kapcsolt a szájhoz: szájba vétel, benn tartás, harapás, kiköpés és bezárás. Bármelyik funkció sérülése fixációt eredményezhet, melynek jelnetős hatása lesz később a felnőttkori viselkedésre. Felnőtkorban az orális fixáció több módon is manifesztálódhat pl. túlzott ívás. A szakasz a 18ik hónapra lezárul.

Thorne és Henley (2000) szerint a következő szakasz az anális, melynek során a gyermek először találkozik külső elvárásokkal pl. szülő autoritás. A szobatisztaságra nevelés során a szülők túlzott elvárásai, illetve a túlzottan megengedő szülő magatartás is fixációt eredményezhet. A szakasz körülbelül a második életévtől kezdődik és tart a harmadik végéig.

Thorne és Henley (2000) szerint a következő szakasz a fallikus, ekkor a gyermek érdeklődése a genitáliák felé fordul. Férfiak esetén a fiúk a fallikus szakasz során az anya kizárólagos birtoklását szeretnék elérni, ekkor az apjukkal kell versenyre kelniük, vagyis az apák egyfajta riválissá vállnak. Ebben a szakaszban jelentkezik az Ödipusz komplexus. Erre a szakaszra jellemző még a kasztrációs szorongás is, mely arra vezethető vissza: freudi értelemben a fiúgyermek attól fél, hogy alulmarad apjával szemben, vagyis édesanyját nem tudja kisajátítani és apja kasztrálással bünteti. A leánygyermekek az édesapjukat akarják kisajátítani és édesanyukra féltékenyek. Freud azt állította, hogy a leánygyermekeknél megjelenik a péniszirigység. Az irigység megoldáskaént leánygyermekek azonosul az anyjával. Ezt hívta Freud Elektra komplexusnak. A fallikus szakasz során fejlődik ki a szuperego, a szakasz a hatodik életévvel zárul le.

Thorne és Henley (2000) szerint a következő szakasz a genitális. A korábban említett szakaszok másnéven pre-genitális szakaszok auto-erotikusak, vagyis az vágyak és ösztönök nem mások felé irányulnak, illetve nem is reproduktívak. A látencia szakaszt követően a szexualitáshoz hozzátársul a reprodukció is, ami már a genitális szakasz sajátos jellemzője. A genitális szakasz nem írja felül teljesen a korábbi pre-genitális szakaszokat, továbbra is megjelennek olyan erotikus viselkedési formák, melyek nem tartalmaznak reprodukciós funkciót pl. csókolózás.

Hollósy-Vadász Gábor

A blogbejegyzést Hollósy-Vadász Gábor pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!


Hozzászólások:

Lessie Garcia - 2018. december 20., Csütörtök 12:10

This is a great article, that I really enjoyed reading. Thanks for sharing. shareit apk android utorrent pro apk free download youtube go app


Jim Harxmon - 2019. január 30., Szerda 06:24

I am constantly searching for good info on this topic. It can be difficult to find sometimes. Thanks!. I will check back on your site from time to time for more information. scary pop up games


Lucille F. Parham - 2019. január 31., Csütörtök 09:48

I benefit reading it. I have need of to learn more on this subject.. Thanks for letter this astonishing post. word brain games


ronald - 2019. május 17., Péntek 23:57

Converse Sale http://www.converse-uk.co.uk/
Christian Louboutin http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Longchamp Bags http://www.longchampbackpack.us/
Yeezy 350 http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Louboutin Shoes http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Adidas Superstar http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
Nike Outlet http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Asics Shoes http://www.asicsrunningshoes.us/
Nike Air Max 2019 http://www.airmax-2019.us/
Red Bottom Shoes http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Zanotti http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Balenciaga http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Golden Goose Superstar Sneakers http://www.goldengoose-shoes.us/
Nike Lebron http://www.lebron-16.us.org/
Fitflop http://www.fitflopsandals.us/
Adidas NMD http://www.adidasboost.us/
Giuseppe Zanotti Shoes http://www.giuseppeshoes.us/
Burberry UK http://www.burberrybagsuk.co.uk/
Steph Curry http://www.curry5.ca/
Ferragamo Canada http://www.ferragamocanada.ca/
Nike Trainers http://www.airmax-270.co.uk/
Bottega Veneta Wallet http://www.bottegavenetas.us/
Louboutin Shoes http://www.louboutinredbottomshoes.us/
Skechers Go Walk http://www.skechersoutlet.us/
Bvlgari Necklace http://www.bvlgaris.us/
Nike Air Max 97 http://www.nikeairmax720.us/
Adidas http://www.adidascanadashoes.ca/
Salvatore Ferragamo Shoes http://www.ferragamo.in.net/
Birkenstock http://www.birkenstock-canada.ca/
Fitflop Shoes http://www.fitflopshoes.us/
Asics http://www.asicsoutlet.us/
Air Max 270 http://www.airmax2019.us/
Puma Shoes http://www.pumacanada.ca/
Supreme Sweatshirt http://www.supremehoodie.co.uk/
Converse All Star http://www.conversecanada.ca/
Christian Louboutin Heels http://www.redbottomsshoes.us/
Nike Shoes http://www.nikeuptempo.us/
Vans Shoes http://www.vansslipon.us/
Vans Canada http://www.vanscanada.ca/
Off White Sneakers http://www.offwhites.us/
Vans Shoes http://www.vansoldskool.org.uk/
Pandora http://www.pandoracanadarings.ca/
Pandora Rings http://www.pandoracanadas.ca/
Karen Millen UK http://www.karen-millen.co.uk/
Supreme http://www.supremeclothings.us.com/
Off White T Shirt http://www.offwhitecanada.ca/
Mizuno Running Shoes http://www.mizunoshoes.org/
Coach Outlet http://www.coachbags.co.uk/
Fila http://www.filacanada.ca/
Clarks http://www.clarksshoes.org.uk/
Polo Ralph Lauren http://www.ralph-laurencanada.ca/
Golden Goose Sneakers http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Coach Handbags http://www.coachbags.ca/
Off White Hoodie http://www.off-white.us.org/
Birkenstock UK http://www.birkenstockuk.org.uk/
Pandora Official Site http://www.pandoraofficialsite.us/
Supreme http://www.supremes.us.org/
Curry 5 Shoes http://www.curry5shoes.us.org/
Vibram http://www.vibram.us.org/
Adidas NMD http://www.adidasnmdwomens.us/
Pandora http://www.pandorarings.us/
Supreme Hoodie http://www.supremeshirt.us/
Birkenstock Canada http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Kyrie 5 http://www.kyrie5-shoes.us/
Ultra Boost Uncaged http://www.adidasultraboost.us.com/
Michael Kors http://www.michaelkors-bags.us/
Fred Perry Polo http://www.fredperry.us.org/
Bape http://www.bapehoodie.co.uk/
Harden Vol 2 http://www.hardenvol3.us/
New Jordans http://www.jordan-11.us/
Goyard Bags http://www.goyardcanada.ca/
Lebron 16 Shoes http://www.lebron16.ca/
Mulberry Purse http://www.mulberryhandbags.us/
Jordan Canada http://www.jordanshoes.ca/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven-canada.ca/
Jimmy Choo http://www.jimmychooheels.us/
Champion Hoodie http://www.championhoodie.co.uk/
Champion T Shirt http://www.championhoodie.us.com/
Cartier http://www.cartier.us.org/
Jimmy Choo Heels http://www.jimmy-chooshoes.us/
Coach Purses http://www.coachbagsoutlet.us/
Fitflop Shoes http://www.fitflop.org.uk/
North Face Coat http://www.northfacejacket.us.org/
Karen Millen Outlet http://www.karen-millen.us/
Kyrie 5 Shoes http://www.kyrie5shoes.us/
Champion Sweatshirt http://www.champion-canada.ca/
New Balance Women http://www.newbalanceshoes.us/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven.org.uk/
Supreme Shirt http://www.supreme-canada.ca/
Golden Goose Sneakers http://www.goldengooses.us.org/
Yeezy http://www.yeezy-boost.co.uk/
Toms Womens Shoes http://www.toms-shoes.us/
MCM Bags http://www.mcmbags.us/
Nike Shoes http://www.nikeshoxwomen.us/
Mont Blanc Pens http://www.mont-blancpens.us/
Asics Gel Nimbus http://www.asicscanada.ca/
Skechers http://www.skechersshoes-outlet.us/
A Bathing Ape http://www.bapecanada.ca/
Hydro Flask http://www.hydro-flask.us/
Golden Goose Sale http://www.goldengoosesneakers.ca/
Pandora Canada http://www.pandoracanada.ca/
Christian Louboutin UK http://www.louboutintrainers.co.uk/
Salomon Shoes http://www.salomons.us/
Vans Shoes http://www.vansshoesoutlet.us/
Balenciaga Shoes http://www.balenciagas.us/
Fila High Tops http://www.filashoes.co.uk/
Pandora Bracelet http://www.pandoraus.us/
Fjallraven http://www.fjallravenkanken.us.com/
Ralph Lauren Canada http://www.polo-ralphlauren.ca/
Goyard Tote http://www.goyard-bags.us/
Longchamp Handbags http://www.longchampbags-outlet.us/
Fila Shoes Womens http://www.fila.in.net/
Salomon Shoes http://www.salomon-boots.us/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven.in.net/
Balenciaga http://www.balenciagasneakers.us/
Bape Shirt http://www.bapeshirt.us/
Vibram Shoes http://www.vibram-fivefingers.us/
Nike Air Max 97 http://www.airmax-720.us/
Ecco Golf Shoes http://www.eccoshoessandals.us/
Coach http://www.coach-bags.us/
Kate Spade http://www.katespade-purses.us.com/
Michael Kors Wallet http://www.michaelkorspurse.us/
Pandora Jewelry http://www.pandoras.us/
Yeezy Trainers http://www.yeezytrainers.co.uk/
Fjallraven http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Louboutin http://www.louboutinredbottoms.us/
Birkenstock Sale http://www.birkenstockoutlet.us/
Karen Millen http://www.karenmillendresses.co.uk/
Fjallraven http://www.fjallraven.us.org/
Birkenstock Sale http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Balenciaga Bags http://www.balenciagatrainers.co.uk/
A Bathing Ape http://www.bape.org.uk/
Louboutin http://www.redbottoms.us.com/
Pandora Jewelry Official Site http://www.pandora.in.net/
Adidas Canada http://www.adidasyeezy.ca/
Giuseppe Zanotti Heels http://www.giuseppeshoes.us.org/
Adidas Outlet http://www.adidas-outlet.ca/
Pandora Jewelry http://www.pandorajewelrystore.us/
Air Max 90 http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Birkenstock Sale http://www.birkenstock-sale.us/
Converse High Tops http://www.converses.us/
Nike Shoes http://www.nikecanadashoes.ca/
Swarovski Jewelry http://www.swarovskijewelry.us/
Kate Spade Purses http://www.katespadecanada.ca/
ED Hardy Clothing http://www.edhardyclothing.us/
Coach http://www.coachbags.us/
Ralph Lauren Outlet http://www.ralphlauren-polo.us/
KD 11 http://www.kd11.ca/
Jordan Shoes http://www.jordan11.org.uk/
Ralph Lauren http://www.ralphlaurenusa.us/
Nike Air Max http://www.nikeairmaxca.ca/
Kate Spade Outlet http://www.katespadebags.ca/
KD 10 http://www.kd-11.us.org/
Hydro Flask http://www.hydroflask.us.org/
Bape Shark Hoodie http://www.bape-hoodie.us/
Champion Hoodie http://www.championsweatshirt.us.com/
Suicoke Moto http://www.suicoke.us/
Longchamp Outlet http://www.longchamp-canada.ca/
Calvin Klein http://www.calvinklein.org.uk/
Yeezy Supply http://www.yeezy-supply.us/
Jordan 11 http://www.jordanshoesoutlet.us/
Balenciagas http://www.balenciagashoes.ca/
Fjallraven Bags http://www.fjallraven.us.com/
Salomon Boots http://www.salomon.in.net/
Birkenstock Sale http://www.birkenstocksandalssale.us/


Szólj hozzá:

KÉRDEZZEN TŐLÜNK