=

Itt kereshet szakembereink között.


KÉRDEZZEN TŐLÜNK

Pszichológiai karakterek a Trónok Harcában
Hollósy-Vadász Gábor
Hollósy-Vadász Gábor
- 2018. 03. 16. 10:59

iron-throne-jpg-5aab959539bed.jpg

A Trónok Harca talán, az egyik legnépszerűbb fantasy televíziós sorozat, számos különböző pszichológiai szempontból érdekes karaktert mutat be. A karakterek közül jó páran mentális problémákkal küzdenek, egyes karakterek esetében már személyiség zavarról beszélhetünk. (Nyilván pontos diagnózis nem állítható fel egy olyan személyről, aki a valóságban nem is létezik, csupán a fikció szüleménye). Az alábbiakban egy olyan pszichológust idézek, akik részletesen kielemezte néhány karakternek a mentális állapotát.

Talán a legegyértelműbb Joffrey Baratheon, akit Kirk Honda a szadisztikus személyiség zavar egyik speciális formájával jellemez, ami már kamasz korban is megjelenhet, ez a viselkedésen és a verbális kommunikációban is tetten érhető. Ennek hatterében több ok is feltételezhető, Kirk Honda szerint pl. édesanyja a terhesség alatt nagy mennyiségű alkoholt fogyasztott, vagy a korábbi nevelése során túlzottan hangsúlyozták, hogy felette áll a többi embernek, ami erőteljesen beépülhetett az énképébe.

Kirk Honda úgy véli, hogy Joffrey anyja Cersei Lannister fiához hasonlóan szintén súlyos mentális elváltozásokkal küzd. Szerinte Cersei Lannister antiszociális személyiség zavarral / pszichopátiával diagnosztizálható. A Trónok harca egy erőteljesen patriarchális társadalmat mutat be, ami részben maga után vonzotta, hogy Cersei marginalizálódott, amikor még élt az apja és a férje is, illetve nem szabad megfeledkezni az őt körülvevő királyi udvarról sem. Emiatt Cersei pszichopatológiás viselkedése nem csak a személyiségéből ered, hanem egy tanult viselkedési formaként kell rá tekinteni, aminek a célja a hatalom megszerzése, megtartása, ami egyben egy túlélési stratégia is. Kirk Honda szerint Cersei alkohol függőséggel is küzd.

Kirk Honda elemzése alapján Theon Greyjoy viselkedése hasonlít egy bántalmazott a házastárséra, illetve szerinte Stockholm szindrómával is küzd. (A Stockholm szindróma lényege, hogy kiszolgáltatott emberek pl. túszok szeretet kezdenek érezni a bántalmazóikkal szemben pl. fogvatartók.) Ennek az alapja az identitás elvesztése, illetve, hogy a gondolatai és viselkedése ellentétesek egymással. Erre a legjobb példa, amikor visszatér és elfoglalja Derest, ekkor érhető nyomon igazán, hogy mit is gondol a Starkokról és az ott élőkről. Még egy plusz tényező, hogy a már amúgy is meglévő szindrómát az édesapja és az testvére fokozza azzal, hogy olyannak állítják be, aki már teljesen átvette a Stárkok viselkedését, ami szégyenérzetet vált ki Theonban.

A történetből kiderül, hogy Sandor Cleganet saját testvére bántalmazta, Kirk Honda szerint Post-Traumás stresszzavarral küzd. (Az arcán lévő égési sérüléseket a testvére okozta.) A PTSD-re jellemző tünetek, akkor jelentkeznek, ha Sandor Clegane tüzet lát. Kirk Honda úgy véli, bár Sandor Clegane esetében felmerülhet a pszichopátia is, de az nem helytálló, mivel képes empátia megélésére, ez különösen a Stark lánytestvérekhez való viszonyán látszik, illetve nem bántalmaz másokat örömszerzés céljából. Ezek mellett Sandor Clegane esetében felmerülhet az alkoholfüggőség is.

Hollósy-Vadász Gábor

A blogbejegyzést Hollósy-Vadász Gábor pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!


Hozzászólások:

ernest - 2019. február 1., Péntek 02:26

Good article. I think I may be a little to late to vote though. brain teaser games for adults


jennifer - 2019. május 17., Péntek 18:54

Ecco http://www.eccoshoessandals.us/
Balenciaga Trainers http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Aike Air Max 270 http://www.nikeairmax720.us/
Mulberry Handbags http://www.mulberryhandbags.us/
Supreme Clothing http://www.supremeclothings.us.com/
Pandora Jewelry http://www.pandoracanadas.ca/
Nike http://www.nikecanadashoes.ca/
Birkenstock Sale http://www.birkenstocksandalssale.us/
Yeezy 350 http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Karen Millen Sale http://www.karen-millen.co.uk/
Fjallraven Kanken http://www.fjallravenkanken.us.com/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Off White Clothing http://www.off-white.us.org/
Champion Hoodie http://www.championhoodie.co.uk/
Nike Air Max http://www.airmax-720.us/
Converse Canada http://www.conversecanada.ca/
Ultra Boost http://www.adidasultraboost.us.com/
Giuseppe Zanotti http://www.giuseppeshoes.us/
Skechers outlet http://www.skechersshoes-outlet.us/
Fitflop Sandals http://www.fitflopsandals.us/
KD Shoes http://www.kd11.ca/
Karen Millen Outlet http://www.karenmillendresses.co.uk/
Michael Kors Handbags http://www.michaelkors-bags.us/
Jimmy Choo Shoes http://www.jimmy-chooshoes.us/
Bape Shirt http://www.bapeshirt.us/
Ferragamo Canada http://www.ferragamocanada.ca/
Red Bottom Shoes http://www.redbottoms.us.com/
Balenciaga Bags http://www.balenciagashoes.ca/
Jordan Canada http://www.jordanshoes.ca/
Salvatore Ferragamo Shoes http://www.ferragamo.in.net/
Christian Louboutin http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Coach Outlet Canada http://www.coachbags.ca/
Michael Kors http://www.michaelkorspurse.us/
Converse UK http://www.converse-uk.co.uk/
Coach Bags http://www.coachbags.co.uk/
Pandora Jewelry http://www.pandoraofficialsite.us/
Asics Shoes http://www.asicscanada.ca/
Vans http://www.vansslipon.us/
Mont Blanc Pen http://www.mont-blancpens.us/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven.us.com/
Salomon http://www.salomon-boots.us/
Pandora Charms http://www.pandoraus.us/
Kate Spade Wallet http://www.katespade-purses.us.com/
Champion Hoodie http://www.championsweatshirt.us.com/
Red Bottoms http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Balenciaga Trainers http://www.balenciagas.us/
Coach Handbags http://www.coachbagsoutlet.us/
Jimmy Choo Shoes http://www.jimmychooheels.us/
Balenciaga Bags http://www.balenciagasneakers.us/
Hydro Flask 32 OZ http://www.hydro-flask.us/
Pandora http://www.pandora.in.net/
Bape http://www.bape.org.uk/
Karen Millen Outlet http://www.karen-millen.us/
Golden Goose Sneakers http://www.goldengooses.us.org/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstockoutlet.us/
Adidas http://www.adidascanadashoes.ca/
Champion T Shirt http://www.championhoodie.us.com/
Kyrie Irving Shoes http://www.kyrie5shoes.us/
Adidas Canada http://www.adidasyeezy.ca/
Golden Goose Sale http://www.goldengoosesneakers.ca/
Lebron 16 http://www.lebron-16.us.org/
Ralph Lauren Outlet http://www.ralph-laurencanada.ca/
Mizuno Golf http://www.mizunoshoes.org/
Nike Outlet http://www.nikeshoxwomen.us/
Skechers Sneakers http://www.skechersoutlet.us/
Longchamp Tote http://www.longchampbackpack.us/
MCM Backpack http://www.mcmbags.us/
Fila http://www.fila.in.net/
Fitflop Shoes http://www.fitflopshoes.us/
Fjallraven Backpack http://www.fjallraven.us.org/
Fjallraven http://www.fjallraven-canada.ca/
Fjallraven Backpack http://www.fjallraven.org.uk/
Birkenstock Sale http://www.birkenstock-sale.us/
Lauren Ralph Lauren http://www.ralphlauren-polo.us/
Ralph Lauren http://www.ralphlaurenusa.us/
Suicoke Sandals http://www.suicoke.us/
KD 11 shoes http://www.kd-11.us.org/
Pandora Bracelet http://www.pandoracanada.ca/
Cartier Ring http://www.cartier.us.org/
Red Bottom Shoes http://www.redbottomsshoes.us/
Clarks http://www.clarksshoes.org.uk/
Currys http://www.curry5shoes.us.org/
Longchamp http://www.longchamp-canada.ca/
Vans http://www.vansshoesoutlet.us/
Birkenstock http://www.birkenstockuk.org.uk/
Goyard Canada http://www.goyardcanada.ca/
Converse Shoes http://www.converses.us/
Nike Air Max http://www.airmax-2019.us/
North Face Jacket http://www.northfacejacket.us.org/
Jordan Shoes http://www.jordan-11.us/
Nike Shoes http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Birkenstock http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Kate Spade Canada http://www.katespadebags.ca/
Pandora Store http://www.pandorajewelrystore.us/
Giuseppe Zanotti http://www.giuseppeshoes.us.org/
Pandora Rings http://www.pandoracanadarings.ca/
New Balance 574 http://www.newbalanceshoes.us/
Balenciaga http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Asics Kayano http://www.asicsrunningshoes.us/
Fila http://www.filacanada.ca/
Burberry Shirt http://www.burberrybagsuk.co.uk/
Louboutin http://www.louboutinredbottomshoes.us/
Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Bape Shark Hoodie http://www.bapecanada.ca/
Adidas Shoes http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
Jordan Shoes http://www.jordan11.org.uk/
Supreme Clothing http://www.supreme-canada.ca/
Fjallraven Backpack http://www.fjallraven.in.net/
Giuseppe Zanotti Sale http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Curry 6 http://www.curry5.ca/
Supreme http://www.supremeshirt.us/
Birkenstock http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Off White T Shirt http://www.offwhites.us/
Adidas Shoes Women http://www.adidas-outlet.ca/
Kate Spade Purses http://www.katespadecanada.ca/
Vans http://www.vanscanada.ca/
Supreme Shoes http://www.supremes.us.org/
Asics Running Shoes http://www.asicsoutlet.us/
Kyrie 5 http://www.kyrie5-shoes.us/
Fred Perry Shoes http://www.fredperry.us.org/
Salomon Speedcross 4 http://www.salomons.us/
ED Hardy Shirt http://www.edhardyclothing.us/
Bape Jacket http://www.bapehoodie.co.uk/
Nike Outlet http://www.nikeairmaxca.ca/
CK Underwear http://www.calvinklein.org.uk/
Yeezy Shoes http://www.yeezy-supply.us/
Christian Louboutin http://www.louboutinredbottoms.us/
Harden Vol 2 http://www.hardenvol3.us/
Puma Canada http://www.pumacanada.ca/
Hydro Flask 40 OZ http://www.hydroflask.us.org/
Birkenstock Sale http://www.birkenstock-canada.ca/
Adidas NMD Womens http://www.adidasnmdwomens.us/
Vibram http://www.vibram-fivefingers.us/
Ralph Lauren Outlet http://www.polo-ralphlauren.ca/
Adidas Yeezy http://www.adidasboost.us/
Five Finger Shoes http://www.vibram.us.org/
Fitflop Sale http://www.fitflop.org.uk/
Coach Purses http://www.coachbags.us/
Champion Sweatshirt http://www.champion-canada.ca/
Salomon Boots http://www.salomon.in.net/
Bottega Veneta Wallet http://www.bottegavenetas.us/
Jordan Retro 11 http://www.jordanshoesoutlet.us/
Yeezy 350 http://www.yeezytrainers.co.uk/
Pandora Charms http://www.pandoras.us/
Supreme Sweatshirt http://www.supremehoodie.co.uk/
Toms Womens Shoes http://www.toms-shoes.us/
Golden Goose Sneakers http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Longchamp Backpack http://www.longchampbags-outlet.us/
Golden Goose Shoes http://www.goldengoose-shoes.us/
Lebron 15 http://www.lebron16.ca/
Yeezy Boost http://www.yeezy-boost.co.uk/
Nike Air Max http://www.airmax2019.us/
Pandora Bracelet http://www.pandorarings.us/
Swarovski Crystal http://www.swarovskijewelry.us/
Fila Sneakers http://www.filashoes.co.uk/
Coach Wallet http://www.coach-bags.us/
Nike Shoes http://www.nikeuptempo.us/
Louboutin Heels http://www.louboutintrainers.co.uk/
Vans Shoes http://www.vansoldskool.org.uk/
Nike Air Max http://www.airmax-270.co.uk/
Bape Shirt http://www.bape-hoodie.us/
Nike Air Max 97 http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Off White Canada http://www.offwhitecanada.ca/
Bvlgari http://www.bvlgaris.us/
Goyard Wallet http://www.goyard-bags.us/


Szólj hozzá:

KÉRDEZZEN TŐLÜNK