A munkahelyi és otthoni stressz nemcsak a mindennapjainkat nehezíti meg, de ha nem tanuljuk meg kezelni, hosszú távon komolyabb betegségeket is okozhat.
1. Szívinfarktus
A szívroham ma már egyre fiatalabb korban jelentkezik – főképp azoknál, akik folyamatosan feszített munkatempóval szembesülnek, például felsővezetőként dolgoznak. A szívinfarktus mellett más szívbetegségekkel is szembenézhet az, aki képtelen kezelni a stresszt: a szívkoszorúér-problémák kockázata például 34 százalékkal megnő. A szorító érzés a mellkasban figyelmeztető jel lehet, melyet nem szabad félvállról venni.
2. Alvászavar
Ha a munkahelyi vagy otthoni problémáktól még lefekvés után sem tudunk megszabadulni, könnyen előfordulhat, hogy egész éjjel forgolódunk, gyakran felébredünk, vagy rémálmok gyötörnek. Az altatók használata ilyenkor csak a tünetet szünteti meg; a valódi megoldás az, ha megtanuljuk kezelni a stresszt, és megszabadulunk a feszültségtől. Tipikus stressz tünet az elalvás nehézsége (lefekvés után csak forgolódunk az ágyban zakatoló aggyal), illetve az átalvás zavara is (amikor hajnali 1-5 között felriadunk, és agyunk zakatol valamin).
3. Gyomorfekély
Az „emészti magát” kifejezés több mint metafora: a kezeletlen stressz, az elfojtott indulatok következtében az elfogyasztott ételek megemésztését szolgáló gyomorsav a gyomorfalat kezdi el marni. A tartós stressz következtében fellépő gyomorsavtúltermelés először refluxot okoz, majd fekélyes sebek keletkezhetnek ki a gyomor vagy nyelőcső falán, illetve gyomorvérzés is felléphet.
4. Magas vérnyomás
A magas vérnyomás oka 80 százalékban a stressz, ugyanis ennek hatására a vese serkenti a kálium kiválasztását, és növeli a nátrium felszívódását; ennek következtében pedig megemelkedik a vérnyomás. A magas vérnyomás növeli a stroke és a szívinfarktus kockázatát is.
5. Daganatos megbetegedések
Kutatások szerint a tartós stresszben élőknél nagyobb arányban alakul ki rák. Bár egyedül a stresszt nem okolhatjuk a daganatos megbetegedésekért, tény, hogy a folyamatos feszültség legyengíti a szervezetet, és nehezebben veszi fel a harcot a rákkeltő hatású anyagokkal, és egyéb hajlamosító tényezőkkel-
A fentiek elkerülése érdekében sajátítsunk el valamilyen stresszkezelési technikát – meditáció, jóga stb. –, vagy forduljunk pszichológushoz.