=

Itt kereshet szakembereink között.


KÉRDEZZEN TŐLÜNK

Bennünk szunnyadó sztereotípiák
SZABÓ ELVIRA
SZABÓ ELVIRA
- 2017. 03. 09. 12:51

aaa.jpg

 Az elmúlt évtizedekben számos kutatás, szerző foglalkozott az előítéletek társadalomromboló, feszültségeket generáló hatásaival. A tudományos feltárások azonban nem tudták visszaszorítani a sztereotípiákat, csupán nyílt hangoztatásuk ment ki a divatból; mondhatnánk, „közterületen ciki az előítéletesség”. A négy fal között azonban gyakran hangzanak el elfogult, általánosító kijelentések, észrevétlenül kicsúszhatnak a saját szánkból is, még ha a tolerancia élharcosának tartjuk is magunkat. A következőkben leásunk a jelenség mélyére, hogy megértsük, miből táplálkozik, és a pszichológiai gyökereknél kezdhessük meg a tisztulási folyamatot.

 Az előítélet szó a „pszichológiai őskorszakban” pozitív és negatív színezetet egyaránt ölthetett, hogy aztán számos meghurcoltatás után mára kizárólag negatív vagy semleges értelemben maradjon használatban. A jelenlegi definíció szerint előítéleten valamely csoporttal szemben táplált ellenséges vagy negatív attitűdöt értünk, ami téves vagy nem teljes információkból származó általánosításon alapul. Mit jelent mindez? Egyrészt negatív értékelést, ráadásul tévesen megfogalmazott negatív értékelést, amit a szóban forgó csoport bármely tagjára vonatkoztatunk, attól függetlenül, hogy a valóságban mennyire különböznek egymástól.

Megrögzött csoportosító

Álljunk meg egy bekezdésre annál a szónál, hogy „csoport”! Az ember egyik kedvenc időtöltése, hogy csoportokba rendezze a társadalmat, ahogy a világ alkotórészeit is mindenféle kategóriákba sorolja be, és különféle címkéket ragaszt rájuk. Szükségünk van arra, hogy bizonyos tulajdonságaink, tevékenységeink alapján elkülönítsük, vagy épp hasonlónak tekintsük magunkat másoktól. Miért? Mert az ember rendre vágyik, kiismerhetőségre, arra, hogy megtalálja a helyét és definiálja a többiekhez való viszonyát. Ha nem csoportosítanánk, az agyunkat szétzilálná a káosz – így egyszerűsítjük a sokszínű világot számunkra észlelhetővé. A sztereotípiák, tehát egy csoport bizonyos tulajdonságok mentén történő jellemzése tulajdonképp az emberi kategorizáció, és a világ megismerésének mellékterméke.

Eddig szelíd, lankás, napsütötte a táj, hogy lehet, hogy valami mégis „bűzlik Dániában”? Sajnos az emberi elmében az egyszerűsítésen és általánosításon kívül más is lapul: agresszió és ellenségesség. Az evolúciós pszichológia szerint az ember az erőforrásokért folytatott globális harc során előnyben részesíti saját génállományát, így családtagjait, tágabb nemzetségét – ezt nevezzük génszelekciónak. Azt tekintjük érdekünknek, hogy a saját csoportunk maradjon nyerő helyzetben, a gazdasági, politikai, társadalmi konkurenciának tartott csoportokat pedig irtsuk, mint a gazt. A probléma gyökere nem elsősorban a mi és ők, az én és a másik, hanem az elhatárolódást kísérő ellenséges nézetek, miszerint ők veszélyeztetik a mi tulajdonunkat, esetleg a vesztünkre törnek, tehát megérdemlik a pusztulást. A probléma, hogy az elkülönüléssel együtt jár a háború.

Frusztrációs szelep


Nem elég, hogy a másik, kívülálló csoportot sablonosan szemléljük, hisz több komplexitást nem tudnánk befogadni, de a bennünk rejlő ellenségesség folytán a negatív tulajdonságokat domborítjuk ki. Ha az egyik tagon valami nekünk nem tetszőt észlelünk, mindjárt az egész csoportra, például adott nemzetiség minden tagjára vonatkoztatjuk. Így váltak az eredetileg az eligazodást segítő sztereotípiák az ellenségesség martalékává. Frusztráció esetén, például ha becsap egy gazdasági recesszió, szűkülnek az álláslehetőségek és az erőforrások, az emberben megnő az agresszió, még negatívabban közelít a kívülállónak tartott csoportokhoz, még jobban felerősödnek a negatív sztereotípiák. Az előítéleteken keresztül csapoljuk le a frusztrációnkat, ahogy Münchausen báró történetében az orosz generális az ezüst fejszelep emelgetésével engedi ki az alkoholgőzt.

Az előítéletesség legszélsőségesebb esete a bűnbakképzés: egy viszonylag gyenge személy vagy csoport okolása olyasmiért, ami nem az ő hibájából történt. Ennek iskolapéldája, amikor a többségi csoport egy kisebbségi csoportot kiált ki a gazdasági problémák okaként, így kanalizálva az elkeseredettségét és haragját, a jelenség elfajulásának egyik legelborzasztóbb precedense pedig a holokauszt.

Emberek vagyunk mindannyian – bennünk szunnyadnak a sztereotípiák és a negatív érzelmek. A sztereotípiák ellen úgy küzdhetünk leghatékonyabban, ha önmagunkban észrevesszük őket, és felismerjük téves és abszurd voltukat – hiszen hogyan lehetne több száz, több ezer ember egyforma? A legfontosabb azonban, hogy negatív érzelmeinkkel ne célozzunk védtelenekre – és töltekezzünk minél több napfénnyel, hogy az élet árnyoldalainak elviseléséhez ne legyen szükségünk előítéletekre. Rajtunk, a társadalom építőkövein a felelősség.

Felhasznált irodalom:
Aronson, E.: Az előítélet. In. Aronson, E.: A társas lény. KJK-KERSZÖV Jogi és Üzleti Kiadó, Budapest, 2003, 301-361.
Címkék:

A blogbejegyzést SZABÓ ELVIRA pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!


Hozzászólások:

dominick - 2019. május 17., Péntek 11:33

Coach http://www.coachbagsoutlet.us/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven.org.uk/
Hydro Flask http://www.hydro-flask.us/
Nike Shoes http://www.nikeuptempo.us/
Adidas NMD Womens http://www.adidasnmdwomens.us/
Aike Air Max 270 http://www.nikeairmax720.us/
Giuseppe Zanotti Trainers http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Puma http://www.pumacanada.ca/
Nike Shoes http://www.nikeairmaxca.ca/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallravenkanken.us.com/
Karen Millen Sale http://www.karenmillendresses.co.uk/
KD 10 http://www.kd-11.us.org/
Supreme Shirt http://www.supremes.us.org/
Ultra Boost Uncaged http://www.adidasultraboost.us.com/
Balenciaga Shoes http://www.balenciagashoes.ca/
Supreme Hoodie http://www.supremeclothings.us.com/
Karen Millen Clothing http://www.karen-millen.us/
Adidas Shoes For Men http://www.adidas-outlet.ca/
Kate Spade http://www.katespadebags.ca/
Adidas Yeezy http://www.adidasboost.us/
Bape Shirt http://www.bape-hoodie.us/
Christian Louboutin http://www.redbottomsshoes.us/
ED Hardy Clothing http://www.edhardyclothing.us/
Coach Outlet http://www.coach-bags.us/
Christian Louboutin http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Pandora Bracelet http://www.pandorarings.us/
Champion Sweatshirt http://www.championhoodie.us.com/
Jimmy Choo Outlet http://www.jimmy-chooshoes.us/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstock-sale.us/
Karen Millen UK http://www.karen-millen.co.uk/
Mulberry http://www.mulberryhandbags.us/
Salomon Speedcross 5 http://www.salomon.in.net/
Asics http://www.asicsrunningshoes.us/
Nike Shoes http://www.nikeshoxwomen.us/
Kate Spade Bags http://www.katespade-purses.us.com/
Balenciaga Shoes http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Michael Kors http://www.michaelkors-bags.us/
Louboutin Shoes http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Vans http://www.vansslipon.us/
Harden Shoes http://www.hardenvol3.us/
North Face Jacket http://www.northfacejacket.us.org/
Fila http://www.fila.in.net/
Air Max 270 http://www.airmax2019.us/
Salomon Shoes http://www.salomons.us/
Louboutin Shoes http://www.louboutintrainers.co.uk/
Bvlgari Sunglasses http://www.bvlgaris.us/
Pandora Bracelet http://www.pandoracanadarings.ca/
Golden Goose Sneakers Sale http://www.goldengoosesneakers.ca/
Longchamp Bags http://www.longchampbags-outlet.us/
Golden Goose Shoes http://www.goldengoose-shoes.us/
Kate Spade http://www.katespadecanada.ca/
Nike http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Ecco http://www.eccoshoessandals.us/
Goyard Wallet http://www.goyardcanada.ca/
Bape Hoodie http://www.bapeshirt.us/
Currys http://www.curry5shoes.us.org/
Swarovski Crystal http://www.swarovskijewelry.us/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstockuk.org.uk/
Air Jordan http://www.jordanshoesoutlet.us/
Supreme Shoes http://www.supremehoodie.co.uk/
Nike Air Max 2019 http://www.airmax-2019.us/
Champion Sweatshirt http://www.championsweatshirt.us.com/
Michael Kors Wallet http://www.michaelkorspurse.us/
Air Max 90 http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Nike Air Max 97 http://www.airmax-270.co.uk/
Fitflop http://www.fitflop.org.uk/
Fitflop Sale http://www.fitflopshoes.us/
Fila Sneakers http://www.filashoes.co.uk/
Vibram Five Fingers http://www.vibram.us.org/
Mizuno Running Shoes http://www.mizunoshoes.org/
Air Max http://www.airmax-720.us/
Converse http://www.conversecanada.ca/
Adidas http://www.adidascanadashoes.ca/
Kyrie 5 Shoes http://www.kyrie5shoes.us/
Goyard Tote http://www.goyard-bags.us/
Fjallraven Backpack http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Suicoke http://www.suicoke.us/
Pandora Bracelet http://www.pandoraus.us/
Calvin Klein UK http://www.calvinklein.org.uk/
Mont Blanc http://www.mont-blancpens.us/
New Balance 574 http://www.newbalanceshoes.us/
Adidas Shoes http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
High Top Vans http://www.vansshoesoutlet.us/
Supreme Hoodie http://www.supremeshirt.us/
Birkenstock Canada http://www.birkenstock-canada.ca/
Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Jordan Retro http://www.jordan-11.us/
Converse http://www.converse-uk.co.uk/
Coach Handbags http://www.coachbags.co.uk/
Polo Ralph Lauren http://www.ralphlaurenusa.us/
Bape Jacket http://www.bapehoodie.co.uk/
Yeezy http://www.yeezy-boost.co.uk/
Balenciaga http://www.balenciagas.us/
Asics Canada http://www.asicscanada.ca/
Toms Shoes http://www.toms-shoes.us/
Pandora Canada http://www.pandoracanadas.ca/
Vans Old Skool http://www.vansoldskool.org.uk/
Off White http://www.offwhites.us/
Birkenstock Canada http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Bape Clothing http://www.bape.org.uk/
Coach Outlet Canada http://www.coachbags.ca/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven-canada.ca/
Lebron 16 http://www.lebron16.ca/
Steph Curry http://www.curry5.ca/
Asics Gel http://www.asicsoutlet.us/
Pandora Bracelet http://www.pandorajewelrystore.us/
Balenciaga Shoes http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Salomon Xa Pro 3d http://www.salomon-boots.us/
Balenciaga http://www.balenciagasneakers.us/
Golden Goose Trainers http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Kyrie 5 http://www.kyrie5-shoes.us/
Yeezy Boost 350 V2 http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Lebron http://www.lebron-16.us.org/
Polo Ralph Lauren Canada http://www.polo-ralphlauren.ca/
Fred Perry Shirt http://www.fredperry.us.org/
Ralph Lauren http://www.ralphlauren-polo.us/
Birkenstock Outlet http://www.birkenstocksandalssale.us/
Louboutin http://www.louboutinredbottoms.us/
Pandora Jewelry http://www.pandoracanada.ca/
KD Shoes http://www.kd11.ca/
Giuseppe Zanotti Shoes http://www.giuseppeshoes.us/
Burberry Belt http://www.burberrybagsuk.co.uk/
MCM Wallet http://www.mcmbags.us/
Clarks Sandals http://www.clarksshoes.org.uk/
Fjallraven http://www.fjallraven.us.org/
Bottega http://www.bottegavenetas.us/
Coach Outlet http://www.coachbags.us/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven.us.com/
A Bathing Ape http://www.bapecanada.ca/
Pandora Earrings http://www.pandoraofficialsite.us/
Vans Canada http://www.vanscanada.ca/
Skechers Shoes http://www.skechersoutlet.us/
Giuseppe Zanotti http://www.giuseppeshoes.us.org/
hampion Clothing http://www.championhoodie.co.uk/
Jimmy Choo http://www.jimmychooheels.us/
Ferragamo Shoes http://www.ferragamo.in.net/
Red Bottoms http://www.redbottoms.us.com/
Off White Hoodie http://www.offwhitecanada.ca/
Off White http://www.off-white.us.org/
Ferragamo http://www.ferragamocanada.ca/
Longchamp Canada http://www.longchamp-canada.ca/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Yeezy Shoes http://www.yeezy-supply.us/
Pandora Charms http://www.pandoras.us/
Fitflop Sandals http://www.fitflopsandals.us/
Nike Air Max http://www.nikecanadashoes.ca/
Fila Sneakers http://www.filacanada.ca/
Supreme Canada http://www.supreme-canada.ca/
Skechers Shoes http://www.skechersshoes-outlet.us/
Cartier http://www.cartier.us.org/
Champion Clothing http://www.champion-canada.ca/
Longchamp Backpack http://www.longchampbackpack.us/
Birkenstock http://www.birkenstockoutlet.us/
Converse http://www.converses.us/
Christian Louboutin http://www.louboutinredbottomshoes.us/
Jordan Shoes http://www.jordan11.org.uk/
Lauren Ralph Lauren http://www.ralph-laurencanada.ca/
Hydro Flask Sale http://www.hydroflask.us.org/
Pandora http://www.pandora.in.net/
Yeezy Boost http://www.adidasyeezy.ca/
Fjallraven Backpack http://www.fjallraven.in.net/
Yeezy Trainers http://www.yeezytrainers.co.uk/
Five Finger Shoes http://www.vibram-fivefingers.us/
Golden Goose Shoes http://www.goldengooses.us.org/
New Jordans http://www.jordanshoes.ca/


Szólj hozzá:

KÉRDEZZEN TŐLÜNK